ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Portret w białym kołnierzyku (1994) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 73 x 56 cm 76,5 x 59 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1994 ‧ OLEJ ‧" Lokalnie (głównie w partii kołnierzyka) widoczne niewielkie spękania malatury. OPIS PRACY: Prezentowana praca wpisuje się w główny nurt twórczości Romana Zakrzewskiego, który skupiał się wokół kobiecych portretów. Artysta w znamienny dla siebie sposób ujmował postacie w indywidualnym kanonie urody. "Portret w białym kołnierzyku" cechuje rozpoznawalna dla artysty linearność i geometryzacja form. Kompozycyjnie ukazana postać nawiązuje do portretów z okresu renesansu. Delikatny uśmiech kobiety w białym kołnierzyku, ukazanie jej twarzy en trois quarts, skierowanie włosów na ramię i uwydatnienie wyraźnie odcinającego się dekoltu, mogą nasuwać skojarzenia z "Giocondą" Leonarda da Vinci. Jesienią 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Romana Zakrzewskiego. Zapraszamy do śledzenia aktualności. | |