ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kobieta z niebieską bransoletką (1998) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 119,5 x 80 cm 131 x 91 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "‧ RZ ‧ | ‧ 98 ‧" Opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1998 ‧ OLEJ ‧" OPIS PRACY: Głównym tematem twórczości Romana Zakrzewskiego jest portret kobiecy, często kojarzony z dorobkiem słynnego malarza Amedea Modiglianiego. Sztuka krakowskiego artysty podobnie łączy w sobie zainteresowanie malarstwem współczesnym i dawnym, jednak podczas gdy twórczość Włocha pełna jest dość odważnych poszukiwań formalnych, obrazy Romana Zakrzewskiego zachwycają swoją niezwykłą statyką, prostotą i elegancją. Oddziałują w niej silne echa dorobku artystycznego nauczyciela i mentora Zakrzewskiego – Jerzego Nowosielskiego, który tchnął w malarstwo swego ucznia pewien rodzaj duchowości i zadumy. Kobiety Romana Zakrzewskiego prezentują jeden typ urody oparty o szlachetne rysy twarzy żony artysty. Oferowana praca powinna zwrócić uwagę kolekcjonerów ze względu na dość oryginalne podejście do typowego dla tego artysty tematu. Charakterystyczna jest bowiem silna ekspozycja pierwszego planu z postacią siedzącą na krześle w pozycji, która podkreśla jej skromność i subtelność. Nietypowym zabiegiem jest sposób ukazania wnętrza, które Zakrzewski w swoich obrazach pozostawiał przeważnie puste. W przypadku tej pracy zdecydował się na wiele fragmentów wyposażenia, które dzielą i dynamizują kompozycję. Są to wpółotwarte drzwi, komoda z wazonem kwiatów oraz lustro odbijające wnętrze. Portretowana otrzymała z kolei przykuwające wzrok ozdobne dodatki takie jak błękitna opaska i zdobiąca nadgarstek bransoletka. Obraz zachwyca harmonią układu wszystkich tych elementów oraz kolorystyką, w której ciepłe i ciemne barwy zrównoważone zostały przez jasne, chłodne odcienie. | |