ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Portret kobiety z kosmykiem (1987) |
| Technika: | akryl, płótno |
| Wymiary: | 65 x 46 cm |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ IX ‧ 1987 ‧ AKRYL ‧" OPIS PRACY: Malarstwo Romana Zakrzewskiego to poezja portretu kobiecego. Charakter dzieł artysty ewoluował z czasem, począwszy od bardziej oszczędnych formalnie i kolorystycznie przedstawień z widocznymi wpływami mistrza malarza – Jerzego Nowosielskiego, przez coraz bardziej skomplikowane kompozycje nawiązujące do malarstwa renesansu, po swoiście stylizowane portrety łączące wcześniejsze inspiracje z echem sztuki Amedea Modiglianiego. Prezentowana praca to przykład pierwszego ze wspomnianych etapów (lata 80. i początek 90.), w którym to ulubionym medium Romana Zakrzewskiego był akryl. Malarstwo z tego okresu bazuje na wąskiej, ale kontrastowej gamie barwnej, uproszczeniu kształtów i manierystycznych, wydłużonych proporcjach twarzy i szyi, a przy wizerunkach całopostaciowych – również ciała. | |