ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | W letniej sukience (1986) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 92 x 60 cm 105 x 73 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ VII ‧ 1986 ‧ | II"
OPIS PRACY: Prezentowany obraz Romana Zakrzewskiego z lat 80. stanowi kwintesencję tego okresu twórczości artysty, w którym wyraźnie czerpał on od swojego mistrza, Jerzego Nowosielskiego. Widać to zarówno w uproszczeniu sylwetki postaci, jak i w syntetycznym ujęciu otaczającej ją przestrzeni. Postać kobiety została ukazana w sposób silnie stylizowany – z wydłużoną szyją, mocno opadającymi ramionami i charakterystycznym przygarbieniem, które sugeruje pozę siedzącą. Twarz ujęta jest w dużym uproszczeniu. Uwagę zwracają migdałowate oczy oraz prosty, zgeometryzowany nos. Artysta umieścił postać na minimalistycznym dwukolorowym tle, którego podział na jaśniejszą, geometryczną górną partię i ciemniejszą dolną część wyraźnie porządkuje kompozycję i skupia wzrok widza na postaci – jej twarzy oraz ciele odzianym w tytułową letnią sukienkę. Dwa drobne detale dodają kobiecie subtelności, w ujmowaniu której Roman Zakrzewski pozostawał niedościgniony. Jednym z nich są kosmyki włosów opadające niedbale na czoło postaci. Drugim ramiączko sukienki, które zsunęło się na prawe ramię portretowanej. | |