JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Giewont zimą (1926) |
| Technika: | akwarela, gwasz, tempera, tektura |
| Wymiary: | 31 x 35 cm 35,5 x 40,7 cm (z oprawą) |
| sygnowany p.d.: „S Jaxa” opis pracy: Prezentowana praca przedstawia zimowy pejzaż tatrzański - widok na Giewont z Butorowego Wierchu. Na pierwszym planie artysta ujął przykryte połacią śniegu wzniesienie i przyprószone bielą świerki. Nieco dalej znajdują się typowe góralskie chaty wzniesione w konstrukcji zrębowej. W oddali widnieje pasmo gór z Giewontem, na którym stoi wzniesiony w 1901 roku krzyż. Obraz jest malowany w charakterystycznej dla artysty lekkiej, jasnej kolorystyce. Gama barwna jest wąska, ogranicza się do odcieni błękitu i zieleni z akcentami brązu. | |