JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Łodzie na brzegu morza (1935) |
| Technika: | gwasz, tektura |
| Wymiary: | 21 x 51 cm 31 x 60,5 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. p.d.: „S Jaxa | 1935” na odwrocie autorska pieczątka OPIS PRACY: Idylliczny nastrój, realizm i niesamowicie celne oddanie barwy i światła to cechy obrazu „Łodzie na brzegu morza” wybitnego malarza-marynisty, Sotera Augusta Jaxy-Małachowskiego. Praca przedstawia widok wybrzeża Morza Bałtyckiego prawdopodobnie z okolic gdańskiej Mewiej Łachy, z trzema pozostawionymi na plaży łodziami rybackimi i białymi zabudowaniami w oddali. Warto zwrócić szczególną uwagę na mistrzowski sposób ukazania linii horyzontu, w której płynnie zaciera się granica błękitnego morza i cyjanowego nieba. | |