JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża (1922) |
| Technika: | gwasz, tektura |
| Wymiary: | 17,2 x 24,3 cm 30,5 x 36,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1922"
OPIS PRACY: "Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża" (1922) jest pracą wyjątkową pod względem tematycznym - podejmuje ona stosunkowo rzadki w zdominowanej przez przedstawienia o marynistycznym charakterze twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego motyw krajobrazu wsi. Obraz na tle dorobku artysty wyróżnia również intensywna gama barwna, która w trafny sposób oddaje nastrój letniego, słonecznego dnia. Na niewielkim formacie, w malarski sposób, precyzyjnymi uderzeniami pędzla Soter Jaxa-Małachowski przedstawił ukwiecone czerwonymi makami pole oraz rozciągający się w tle łan złotego zboża, który koresponduje kolorystycznie z pojedynczymi żółtymi kwiatami ujętymi między źdźbłami trawy na pierwszym planie kompozycji. | |