JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Wybrzeże Bałtyku (1924)

Technika:olej, płótno
Wymiary:71,5 x 122 cm
86,5 x 137 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1924"
Obraz posiada ekspertyzę Katarzyny Łomnickiej z 2023 roku.

Fragment opinii:
"Opiniowany obraz przedstawia fragment wybrzeża morskiego Bałtyku z piaszczystą plażą na pierwszym planie kompozycji. Szeroki pas plaży - o urozmaiconej linii brzegowej, tworzącej małe zatoczki podmywane falami morskimi - rozciąga się aż po odległy horyzont, wypełniając prawą część obrazu. W oddali z prawej strony na końcu plaży widoczna jest wydma porosła nadmorską roślinnością. Lewą stronę kompozycji wypełnia widok morza o spokojnej tafli wody mieniącej się różnymi odcieniami barw, od szmaragdowej po ciemnoniebieską. Jedynie przy samym brzegu, w centrum obrazu, gładka powierzchnia morza pofałdowana zostaje przez drobne fale rozlewające się po piasku plaży. Błękitne niebo widoczne nad morzem przesłania warstwa delikatnych chmur o jasnoróżowym zabarwieniu, charakterystycznym dla wczesnej pory dnia.
[...]
Kompozycje olejne autorstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego z lat 20. XX wieku rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym, są więc tym cenniejsze dla kolekcjonerów."