JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przed burzą (1923) |
| Technika: | gwasz, akwarela, tektura |
| Wymiary: | 35 x 49 cm 48 x 63 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1923" OPIS PRACY: Zdecydowana większość tworzonych przez Sotera Jaxa-Małachowskiego obrazów miało charakter marynistyczny. Artysta ze szczególnym upodobaniem przedstawiał Morze Bałtyckie, nad które cyklicznie jeździł w ramach plenerów malarskich. W ich wyniku powstawały niezwykle nastrojowe pejzaże. Prezentowana praca przedstawia łódź na spokojnym morzu, w której znajdują się dwaj energicznie wiosłujący, uciekający przed zbliżającą się burzą mężczyźni. Na niebie wyraźnie widoczna jest ciemna masa nadciągających groźnych chmur. Na dynamikę całej kompozycji wpływają również ukazane w locie śnieżnobiałe mewy przecinające dominujące tutaj ciemne odcienie błękitu i szarości. Ta nastrojowa scena trafnie ukazuje moment przed nadejściem deszczu. Soter Jaxa-Małachowski w znamienny dla siebie sposób oddał piękno, a zarazem grozę morskiego żywiołu. | |