JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Przed burzą (1923)

Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:35 x 49 cm
48 x 63 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1923"

Zdecydowana większość tworzonych przez Sotera Jaxa-Małachowskiego obrazów miało charakter marynistyczny. Artysta ze szczególnym upodobaniem przedstawiał Morze Bałtyckie, nad które cyklicznie jeździł w ramach plenerów malarskich. W ich wyniku powstawały niezwykle nastrojowe pejzaże.
Prezentowana praca przedstawia łódź na spokojnym morzu, w której znajdują się dwaj energicznie wiosłujący, uciekający przed zbliżającą się burzą mężczyźni. Na niebie wyraźnie widoczna jest ciemna masa nadciągających groźnych chmur. Na dynamikę całej kompozycji wpływają również ukazane w locie śnieżnobiałe mewy przecinające dominujące tutaj ciemne odcienie błękitu i szarości.
Ta nastrojowa scena trafnie ukazuje moment przed nadejściem deszczu. Soter Jaxa-Małachowski w znamienny dla siebie sposób oddał piękno, a zarazem grozę morskiego żywiołu.