JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Krakowski Rynek nocą (1933)

Technika:olej, płótno
Wymiary:35 x 50 cm
49 x 64 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1933"
Na blejtramie pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.
Widoczny ślad po przebiciu płótna (gwoździem?) (śr.g.).

Obraz posiada ekspertyzę Katarzyny Łomnickiej z 2024 roku.

Fragmenty opinii:
"Opiniowany obraz przedstawia wieczorny widok Rynku Głównego w Krakowie. [...] Stonowana, monochromatyczna kolorystyka pracy uzupełniona została drobnymi akcentami czerwieni i błękitu widocznymi w przeszklonych witrynach. Obraz malowany jest energicznymi, krótkimi pociągnięciami pędzla, przy użyciu farby nakładanej grubą warstwą [...].
Soter Jaxa-Małachowski lubił ponoć powtarzać, że Kraków ma ładne zaułki i ładne szczegóły i jako temat swoich kompozycji wybierał właśnie te urokliwe miejsca. Często tworzył nokturny [...].
W nocnych widokach Krakowa źródłem światła w obrazie były przede wszystkim latarnie miejskie, a w przypadku opiniowanej pracy także blask dochodzący z okien kamienic. W kompozycjach olejnych efekty świetlne zostały wzmocnione przez zastosowanie techniki nakładania farby impastami, dając tym samym wrażenie rozedrgania światła na powierzchni płótna."