JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Krakowski Rynek nocą (1933) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 49 x 64 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1933" Na blejtramie pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Widoczny ślad po przebiciu płótna (gwoździem?) (śr.g.). Obraz posiada ekspertyzę Katarzyny Łomnickiej z 2024 roku. Fragmenty opinii: "Opiniowany obraz przedstawia wieczorny widok Rynku Głównego w Krakowie. [...] Stonowana, monochromatyczna kolorystyka pracy uzupełniona została drobnymi akcentami czerwieni i błękitu widocznymi w przeszklonych witrynach. Obraz malowany jest energicznymi, krótkimi pociągnięciami pędzla, przy użyciu farby nakładanej grubą warstwą [...]. Soter Jaxa-Małachowski lubił ponoć powtarzać, że Kraków ma ładne zaułki i ładne szczegóły i jako temat swoich kompozycji wybierał właśnie te urokliwe miejsca. Często tworzył nokturny [...]. W nocnych widokach Krakowa źródłem światła w obrazie były przede wszystkim latarnie miejskie, a w przypadku opiniowanej pracy także blask dochodzący z okien kamienic. W kompozycjach olejnych efekty świetlne zostały wzmocnione przez zastosowanie techniki nakładania farby impastami, dając tym samym wrażenie rozedrgania światła na powierzchni płótna." | |