FABIJAŃSKI Stanisław

FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Kurza Stopka na Wawelu (1917)

Technika:gwasz, akwarela, tektura
Wymiary:49 x 25 cm
54 x 30 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1917"
Opisany śr.d.: "Kurza stopa na Wawelu"
Opisany p.d.: "148"

Stanisław Fabijański zyskał szczególną sławę jako malarz wedut zabytkowych miast. Jego obrazy niewątpliwie wyróżniają się w zakresie pory, w jakiej malarz uwieczniał swoje pejzaże - Stanisław Fabijański malował bowiem najczęściej nokturny.
Do ulubionych tematów malarza należały motywy mu najbliższe - krakowskie. Prezentowana praca przedstawia nocny widok wawelskiej Kurzej Stopki. Jedno z okien zamku zostało rozświetlone tajemniczym, czerwonym błyskiem. Dodatkowe walory estetyczne zostały uzyskane dzięki ukazaniu architektury zimą - biały śnieg znakomicie kontrastuje z szarością murów i czernią nocnego nieba, tworząc zachwycający nastrój.