JAKUBCZYK Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | List (1957) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 111,5 x 85 cm 126,5 x 99,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "St Jakubczyk 57" Na odwrocie metka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie. OPIS PRACY: Twórczość Stanisława Jakubczyka rozwinęła się przede wszystkim w kierunku malarstwa abstrakcyjnego, jednak artysta tworzył także prace figuratywne osadzone w nurcie realizmu. Prezentowany obraz ma charakter rodzajowy i jest osadzony w wiejskiej scenerii. Kompozycja przedstawia listonosza, który został uchwycony w momencie szukania w swojej torbie odpowiedniego listu. Mężczyźnie towarzyszy młoda kobieta, zastana najpewniej w czasie pracy – wyciera ona właśnie dłonie o fartuch, by czystymi rękami odebrać korespondencję. Praca stanowi niemalże reporterski zapis z codziennego życia. W obrazie zwraca uwagę bogactwo faktury i zastosowanych barw oraz interesujące rozwiązania światłocieniowe. | |