NOAKOWSKI Stanisław

STANISŁAW NOAKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Noakowski urodził się w 1867, zmarł w 1928 roku. W latach 1886-1894 studiował na Wydziale Architektury Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1994 roku uzyskał stypendium artystyczne, dzięki któremu odbył trzyletnią podróż po krajach Europy Zachodniej.
Po powrocie do Petersburga pracował przy budowie Banku Międzynarodowego na Newskim Prospekcie oraz jako rysownik w fabryce mebli Böchtgera. W 1899 roku otrzymał posadę Kustosza Muzeum Przemysłu Artystycznego przy Moskiewskiej Centralnej Szkole Sztuk Zdobniczych. Pracował tam do 1918 pełniąc kolejno funkcje: kustosza, inspektora, bibliotekarza i wykładowcy. Wykładał także w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, Moskiewskich Żeńskich Kursach Budowlanych oraz Kursach Architektoniczno-Budowlanych dla kobiet.

Stanisław Noakowski tworzył projekty architektoniczne (m.in. kaplic grobowych na Cmentarzu Nowo-Diewiczym w Petersburgu), okładek książkowych, winiet, ilustracji, pocztówek, plakatów oraz dekoracji teatralnych. Uprawiał także malarstwo i rysunek. W jego twórczości artystycznej dominowały widoki wnętrz, architektura i jej detale.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt