RZECKI-SZRENIAWA Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Helena Sulima jako Jessyka w "Kupcu Weneckim" Williama Szekspira z "Teki Melpomeny" (1904) |
| Technika: | litografia barwna, papier |
| Wymiary: | 33,5 x 11,5 cm (w świetle) 54,5 x 31,5 cm (z oprawą) |
| sygnowana na płycie śr.: "Sz R" opis pracy: Stanisław Rzecki-Szreniawa przedstawił cenioną za swój talent i urodę młodą aktorkę Helenę Sulimę w roli Jessyki z „Kupca Weneckiego” Williama Szekspira, którego premiera w Teatrze Miejskim w Krakowie miała miejsce w marcu 1904 roku. Bohaterka dramatu jest piękną córką Shylocka, bogatego żydowskiego kupca udzielającego lichwy. W toku rozwoju akcji dramatu Jessyka okrada i opuszcza swojego ojca, wybierając osobiste szczęście i związek z jej ukochanym, Lorencem. Artysta przedstawił aktorkę jako niezwykle smukłą, esowato wygiętą postać w gustownym stroju z ozdobnym, siateczkowym beretem na głowie. PRACA NIEDOSTĘPNA | |