ŁAPIŃSKI Tadeusz

TADEUSZ ŁAPIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Tadeusz Łapiński urodził się w 1928, zmarł w 2016 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: grafikę u prof. Józefa Pakulskiego i prof. Józefa Toma oraz malarstwo u prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku. Po studiach, do 1963 roku pracował jako nauczyciel Ogniska Plastycznego, następnie wyjechał z Polski. Odwiedził Jugosławię, Francję i Brazylię po czym osiadł na stałe w USA. Od 1972 roku pracował na Uniwersytecie Maryland, gdzie uczył malarstwa i grafiki. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej.

Łapiński uprawiał grafikę i malarstwo. Był autorem wielu oryginalnych rozwiązań technicznych w zakresie litografii. Tworzył kompozycje abstrakcyjne będące artystyczną grą barw i linii. Duży wpływ na jego sztukę miało spotkanie z Markiem Rothko.

Artysta został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis (2008) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). Był także laureatem prestiżowych nagród przyznawanych przez nowojorskie Audubon Artists w Nowym Jorku oraz Painters & Sculptors Society of New Yersey.
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in.: Museum of Modern Art of New York, Kennedy Gallery, Weintraub Galery, Art Fair Galery, National Collection of Fine Art – Smithsonian Institution, Whitney Museum, National Academy Galleries w Nowym Jorku, Miami Museum of Modern Art.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt