SĘTOWSKI Tomasz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wzlot Ikara (2006) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 200 x 100 cm 218,8 x 118,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "T. Sętowski 2006" Opisany na odwrocie: "Wzlot Ikara | Tomek Sętowski 2006 | 100 x 200 cm olej, płótno" OPIS PRACY: Tomasz Sętowski w swojej twórczości kreuje surrealistyczne kompozycje, które charakteryzuje dbałość o detal i żywa, szeroka gama kolorystyczna. Prezentowana praca należy do serii obrazów przedstawiających kobiety-budowle. We "Wzlocie Ikara" centralna postać kobieca została przedstawiona w stożkowej architektonicznej strukturze, która stanowi zarazem fantazyjną i bardzo drobiazgowo potraktowaną suknię. Kobieta jest zwrócona w kierunku tytułowego mitologicznego bohatera. Obecność postaci w strefie podwodnej, jak i sferze nieba, a przy tym trzymana w jej prawej ręce czerwona wstążka, do której przywiązano ziemski glob, sugeruje, że kobieta została tutaj ujęta jako pani wszechświata. Monumentalny format płótna dodatkowo potęguje to wrażenie. Obraz został wykonany z niezwykłą drobiazgowością. Wielość ukazanych elementów wpływa na różnorodne możliwości interpretacji pracy. Co pewne, kompozycja została w pełni poddana wyobraźni Tomasza Sętowskiego – artysta stworzył nierzeczywisty świat, w którym nie ma żadnych ograniczeń. | |