TONDOS Stanisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Praga |
| Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 54,5 x 77 cm (w świetle passe-partout) 75,5 x 97,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "Tondos" PROWENIENCJA: kolekcja rodziny Tadeusza Litawińskiego. OPIS PRACY: Stanisław Tondos znany jest jako twórca wedut w technice akwareli. Malował zarówno polskie miasta, jak i wielkie stolice europejskie. Pejzaże miejskie Tondosa były reprodukowane na dawnych kartach pocztowych, co zapewniło artyście dużą popularność. Jego dzieła mają charakter dokumentacyjny – ilustrują dawny wygląd miejskich zabudowań. Prezentowana praca ukazuje południowy fragment Mostu Karola w Pradze. Zastosowana kompozycja oraz rozbudowana, lekko żabia perspektywa, pozwoliła na ujęcie najbardziej charakterystycznych praskich zabytków. Artysta ukazał kilka XVIII-wiecznych figur świętych zdobiących most, spośród których na bliższy plan wysuwa się scena wizji św. Ludgardy – dzieło barokowego rzeźbiarza Matthiasa Bernharda Brauna. Dalej zaobserwować można słynną Małostrańską Wieżę Mostową oraz górujące nad zabudową miasta Hradczany z monumentalną katedrą św. Wita. Autor zdecydował się na zastosowanie charakterystycznego dla swojej twórczości ludzkiego sztafażu, w którym postacie ukazane są z wyczuciem, lecz w sposób mocno uproszczony. Kolorystyka obrazu utrzymana jest w zgaszonych brawach. Wyraźnym akcentem jest błękit ubioru pierwszoplanowej postaci siedzącej. Uwagę odbiorcy przykuwają także jasne kłęby dymu, które wydobywają się z kominów praskich kamienic, nadając całej scenie nastrojowego charakteru, oddającego klimat chłodnego poranka. | |