CZEŁKOWSKA Wanda

WANDA CZEŁKOWSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Wanda Czełkowska urodziła się w 1930 roku w Brześciu nad Bugiem. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni profesora Jerzego Bandury obroniła w 1954 roku.
Artystka tworzy przede wszystkim prace rzeźbiarskie, ale uprawia także malarstwo i rysunek. Począwszy od lat 50. XX wieku uczestniczyła w wielu wystawach rzeźby w Polsce i poza jej granicami m.in. na Wystawie Rzeźby Współczesnej w Holandii (1964); III Międzynarodowym Biennale de Paris we Francji (1963); Edinbourgh International Festival w Wielkiej Brytanii (1972) i wielu innych.

Jest autorką kameralnych prac rzeźbiarskich oraz sporych rozmiarów projektów plenerowych. Do drugiej z wymienionych kategorii należy niezwykle charakterystyczny punkt krakowskich plant – Fontanna Fortepian Chopina, którą Czełkowska wykonała na podstawie projektu Marii Jaremy.
Prace artystki charakteryzują się minimalizmem i ciekawą, świadomie uzyskaną fakturą. Czełkowska pracuje najczęściej w gipsie.
Jest laureatką Nagrody Sekcji Krytyki i Informacji Plastycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1971), stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001, 2012) oraz licznych Nagród Miasta Krakowa na projekt rzeźby plenerowej.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt