CHOREMBALSKI Wawrzyniec

WAWRZYNIEC CHOREMBALSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Wawrzyniec Chorembalski urodził się w 1888 roku w Zawichoście, zmarł w 1965 roku w Warszawie. Wykształcenie artystyczne zdobywał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Stanisława Lentza oraz Wincentego Trojanowskiego. Edukację uzupełniał jeszcze w École des Beaux Arts w Paryżu.
Po studiach działał w warszawskim środowisku artystycznym. Od 1919 roku regularnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w 1925 roku został też jego członkiem. Wawrzyniec Chorembalski brał udział w wielu innych wystawach, prezentował swoje prace w Salonie Czesława Garlińskiego oraz razem z grupą „Zachęta” i „Zespół” w wielu miastach Polski.

Artysta uprawiał malarstwo realistyczne. Najczęściej wykonywał pejzaże i widoki Warszawy. Rzadziej malował sceny rodzajowe (najczęściej rybaków przy pracy), portrety i akty na tle krajobrazu oraz martwe natury z kwiatami.
Duża część dorobku artystycznego Wawrzyńca Chorembalskiego spłonęła w czasie powstania warszawskiego. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt