LESZCZYŃSKI Władysław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Rokowania na stepie (1892) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 60,5 x 95,5 cm 73 x 117,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "В. Лещинскiй 1892" Obraz w przeszłości został poddany konserwacji - widoczne ślady napraw płótna, pojedyncze ubytki malatury oraz uzupełnienia warstwy malarskiej (szczególnie przy górnej i dolnej krawędzi, w partii lewego dolnego narożnika oraz w środkowej górnej części kompozycji). OPIS PRACY: Władysław Leszczyński (1852-1916) tworzył w nurcie malarstwa historyczno-rodzajowego, dbając o realizm szczegółu. W jego obrazach widoczne są wpływy sztuki pierwszej połowy XIX wieku. Oferowany obraz przedstawia wielopostaciową scenę dyplomatycznych rozmów przeprowadzanych na pustynnym stepie. Godna uwagi jest rodzajowa wielowątkowość pracy – chociaż główny temat kompozycji rozgrywa się w jej lewej dolnej części, gdzie odczytywany jest opatrzony pieczęcią dokument, w tle widnieje grupa dosiadających konie dostojników zajęta właściwie innymi dyskusjami. Po prawej stronie pierwszego planu znajdują się dwie postacie o śniadej cerze – jedna z nich, uzbrojona w łuk, przygląda się rokowaniom z wysokości wierzchu wielbłąda, druga natomiast siedzi na ziemi w towarzystwie odpoczywającego w tym momencie wielbłądziego wierzchowca. Wyróżniająca się męska postać w biało-czerwonym stroju, z wysokim buńczukiem w prawej ręce, usłyszawszy tętent kopyt odrywa natomiast wzrok od rokowań i spogląda w kierunku napływającej z oddali armii łuczników. Całość ma orientalny charakter, zachwyca różnorodnością fizjonomii ukazanych mężczyzn oraz bogactwem detalu strojów, broni, rzędów końskich i prezentowanych na dywanie jubilerskich dzieł złotnictwa. Warto zaznaczyć, że obrazy Władysława Leszczyńskiego rzadko pojawiają się na rynku, każda więc praca jego autorstwa jest interesującym obiektem kolekcjonerskim. | |