WANKIE Władysław

WANKIE Władysław BIOGRAFIA

Bretania - na pastwisku

Technika:olej, płótno
Wymiary:34 x 55 cm
47 x 68 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Władysław Wankie"

Władysław Wankie był malarzem i krytykiem artystycznym, w którego sztuce przewija się różnorodna tematyka. Jedną z fascynacji malarza było wzbudzone dzięki podróży w tamte rejony zafascynowanie życiem i pejzażem Bretanii.

Oferowany obraz przedstawia sielski krajobraz podmokłej łąki, z dwiema figurami pasterek w bretońskich strojach oraz pasącymi się dalej brązowymi krowami. W oddali widnieje woda - być może jezioro, które zamyka linię horyzontu łączącą się subtelnie z szaro-błękitnym nieboskłonem. Władysław Wankie mistrzowsko oddał tu aurę mglistego dnia dzięki soczystej zieleni trawy oraz specyficznemu sposobowi malowania nieba, przez który widz zdaje się odczuwać na skórze chłodne, wyraźnie wilgotne powietrze Bretanii.