| Tytuł: | Odpoczynek (1926) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 22 x 32 cm (w świetle) 34,5 x 44,5 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. l.d.: „Wlastimil Hofman | 1926” na odwrocie metki m.in.: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu. OPIS PRACY: „Odpoczynek” Wlastimila Hofmana przedstawia dwójkę śpiących pod drewnianą kapliczką dzieci, którym na harfie przygrywa skierowany tyłem do widza anioł. Obraz zawiera elementy kompozycyjne i formalne charakterystyczne dla twórczości artysty: pejzaż polskiej wsi, postacie dzieci i dziecka-anioła, pastelową gamę barwną oraz melancholijny nastrój. Temat harfowej kołysanki był podejmowany w twórczości malarza niejednokrotnie, jako inny przykład można wymienić malowany temperą obraz „Anioł” z kolekcji Belvedere Museum w Wiedniu. | |