| Tytuł: | Zamyślona (1930) |
| Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
| Wymiary: | 26 x 41,5 cm 54 x 38 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. p.g.: „1930 | Wlastimil Hofmann” OPIS PRACY: Portret był jednym z głównych tematów w twórczości Wlastimila Hofmana. Wykonywane przez artystę wizerunki były zwykle ukazywane z bliska, jako popiersia na tle wiejskiego pejzażu. „Zamyślona” została namalowana właśnie w tej konwencji. Jest to liryczny, niezwykle kobiecy portret czarnowłosej młodej kobiety o głębokich, zielonych oczach. Sportretowana trzyma w prawej ręce czerwony kwiat róży, który obok obszyć krakowskiego gorsetu stanowi wyraźny akcent kolorystyczny i doskonale współgra z odcieniem ust kobiety. Obraz najprawdopodobniej przedstawia Helę Fliszewską – muzę i modelkę artysty pochodzącą ze Zwierzyńca, którą malarz przez wiele lat portretował w swoich pracach. | |