Anioły Tobiasza

Technika:olej, sklejka
Wymiary:50,4 x 35,1 cm
63,5 x 47,8 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
Opisany na odwrocie: "Anioły Tobiasza"

Biblijny temat Tobiasza podróżującego z aniołem to motyw, który w kontekście sztuki polskiego symbolizmu kojarzony jest zwykle z Jackiem Malczewskim. Zagadnieniem tym interesował się również uczeń mistrza - Wlastimil Hofman, który kilkukrotnie podejmował w swoich pracach ten właśnie wątek (por. np. "Pejzaż z młodym Tobiaszem" (1921) z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach).
Prezentowany obraz, choć zatytułowany przez samego malarza, stanowi jednakże jedynie dalekie nawiązanie do samej historii ze starotestamentowej Księgi Tobiasza - artysta bohaterami dzieła uczynił nie samego Tobiasza i towarzyszącego mu archanioła Rafała, a parę trudnych do zidentyfikowania, bo pozbawionych tradycyjnych atrybutów aniołów. Postaci te, zgodnie z charakterystyką sztuki Hofmana, ukazane zostały jako młodzieńcy w skromnych ubiorach nawiązujących poprzez barwne, haftowane kaftany do stroju ludowego.
W obrazie nie ma monumentalizacji znamiennej dla obecnych w sztuce, a zwłaszcza sztuce okresu secesji, wizerunków archaniołów. Zastąpiona ona została wdziękiem i skromnością przedstawienia. Delikatni młodzieńcy stoją na brzegu rzeki, a w rękach trzymają wabiki, które można próbować odczytać zarówno jako nawiązanie do tekstu Biblii (złowienie ryby przez Tobiasza), a także jako symbol ryby - z jednej strony atrybutu archanioła Rafała, z drugiej - znaku Chrystusa.