Pejzaż symboliczny z ostami (1944)

Technika:olej, karton
Wymiary:24,5 x 34 cm
34,4 x 44,4 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i datowany śr.d.: "Wlastimil | Hofman 1944 | (nieczytelne)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jana Freundlicha.

Prezentowana praca ukazuje pejzaż, którego głównymi bohaterami są widoczne na pierwszym planie osty. Istotę obrazu stanowią jednak ujęte w oddali cztery postaci – odziany w czerwoną szatę Chrystus z otoczoną nimbem głową oraz podążające za nim i dzierżące tobołki podróżne figury w niebieskich strojach. Umieszczanie ważnych dla kompozycji figur na dalszych planach lub właśnie w otoczeniu niemalże bezkresnego, równinnego krajobrazu, jest cechą charakterystyczną dla poruszającej wątki religijne symbolistycznej sztuki Wlastimila Hofmana.
Suma elementów: zeschniętych chwastów i biblijnego sztafażu, w połączeniu z monochromatyczną kolorystyką i nostalgicznym nastrojem obrazu stanowią klucz do odczytania treści dzieła. Osty prawdopodobnie należy tutaj interpretować w kontekście biblijnego symbolu świata ziemskiego oraz będącego skutkiem grzechu pierworodnego potępienia (Cierń i oset będzie ci ona [ziemia] rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. [Rdz, 3, 18]). Symbolika rośliny podsycona została szarością wykorzystanej gamy barwnej. Widoczny w tle prowadzący wędrowców Jezus to natomiast znak ziemskiej podróży do zbawienia – wymowa dzieła Wlastimila Hofmana nie niesie więc ze sobą treści wyłącznie przygnębiających, gdyż te zostały rozświetlone przez symbolizowaną w Chrystusie nadzieję zakończenia trudnej wędrówki ziemskiej grzesznika życiem wiecznym.
Warto zauważyć, że, poza funkcją nośnika treści, tytułowe osty budują warstwę estetyczną obrazu i wpisują Wlastimila Hofmana do grona wieloletnich kontynuatorów dekoracyjnej sztuki secesji. We wspomnianej epoce przełomu wieków pierwotnie akant, a później również i oset stanowiły nierzadko „szkielet” stylizowanych ornamentów, co zaobserwować można na przykład w winietach projektu Stanisława Wyspiańskiego.