| Tytuł: | Portret dziewczynki ze stokrotką (1957) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 38 x 46,5 cm 46,5 x 55 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1957"
OPIS PRACY: Prezentowana praca to bardzo subtelny, delikatny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim ubraniu - pudroworóżowej bluzce z białym kołnierzykiem i obszytym falbanką fartuszku. Sięgające ramion blond włosy dziecka upięte są częściowo za pomocą dużej, białej kokardy. Ważną rolę w kompozycji odgrywa trzymana w prawej dłoni dziewczynki stokrotka. Kwiat jest właściwym dla twórczości Wlastimila Hofmana elementem symbolicznym - tutaj należy go odczytywać jako znak dziecięcej czystości duchowej. Wyjątkowa delikatność przedstawienia została osiągnięta przez artystę poprzez zastosowanie pastelowej, jasnej gamy barwnej. W obrazie uwagę zwraca kontrast linearnie ujętej postaci dziewczynki ze szczególnie dopracowaną rysunkowo partią twarzy oraz szkicowo ujętego, malarskiego tła. Lekkości kompozycji dodaje jeszcze wykorzystana w tle perspektywa barwna. Obraz, choć z jednej strony jest zapewne portretem konkretnego dziecka, dzięki symbolice w nim zawartej można odczytywać również jako alegorię niewinności. | |