Przed odlotem

Technika:olej, płótno
Wymiary:19 x 28 cm
29,5 x 37,5 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "Wlastimil Hofmann"

Prezentowany obraz "Przed odlotem" to charakterystyczne dla twórczości Wlastimila Hofmana przedstawienie symboliczne, utrzymane w subtelnej, pastelowej kolorystyce.
Ukazana na tle pejzażu z jeziorem lub morzem młoda kobieta z delikatnym wiankiem z błękitnych kwiatów na głowie, trzyma w lewej dłoni wróbla. Ptak skierowany jest w lewą stronę, przez co widz może się spodziewać, iż postać za moment otworzy dłoń, by wypuścić zwierzę na wolność. Spodziewany ruch i lot ptaka poniekąd otwiera kompozycję obrazu.
Symboliczną scena niesie ze sobą pozytywne przesłanie. Figurę gotowego do odlotu ptaka można próbować odczytać jako emblemat wolności i nadziei, a przy tym zwiastun odrodzenia uśpionej przyrody w tle.