Tytuł: | Kwiaty w wazonie (dyptyk) (1960-1961) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 43,2 x 19 cm (tulipan); 42,7 x 17,2 cm (bukiet) 50 x 24 cm; 49,5 x 24 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman", datowany l.d.: "1960" (tulipan) Sygnowany i datowany śr.d.: "Wlastimil Hofman 1961" (bukiet) OPIS PRACY: Wlastimil Hofman w swoim dorobku podejmował zróżnicowaną tematykę, nieczęsto malował jednak martwe natury. Prezentowany dekoracyjny dyptyk "Kwiaty w wazonie" (1960-1961) jest zatem interesującym obiektem kolekcjonerskim. Na jednym z obrazów Wlastimil Hofman ukazał rozwiniętego, ciemnofioletowego tulipana, na drugim natomiast bukiet żółtych kwiatów. W obu kompozycjach artysta skupił się nie tylko samym wyglądzie roślin, ale również na jak najdokładniejszym uchwyceniu wazonów, dzięki czemu bardzo trafnie oddał charakter galanterii szklanej i ceramicznej, z jakiej korzystano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |