| Tytuł: | Kadet (1920) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 17,5 x 15,5 cm 28,5 x 27 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann 1920" Na odwrocie metka ze stemplem oraz opisem: "Autor: Wlastimil Hofman | Tytuł: Kadet. | Rodzaj dzieła: olejny." OPIS PRACY: "Kadet" to jedna z najwcześniejszych prac Wlastimila Hofmana prezentowanych w katalogu tematycznej XIV Aukcji Dzieł Sztuki - obraz powstał bowiem w 1920 roku. Przedstawiony na pierwszym planie, ukazany z profilu portret młodzieńca charakteryzuje się wysokim realizmem. Artysta dużo uwagi poświęcił fizjonomii chłopca, cechującej się zresztą niebagatelną urodą - by zwrócić uwagę na samo ujęcie rzęs. Starannie oddany został również strój postaci. Charakterystycznym elementem prac Wlastimila Hofmana z lat 20. jest symboliczny sztafaż, jaki widoczny jest również w prezentowanym obrazie - po lewej stronie kompozycji w tle zobaczyć można skrzydlatą postać opartą o kosę - zapewne alegoryczne ujęcie Thanatos. | |