| Tytuł: | Diana (lata 20.) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 33,7 x 49 cm 42,5 x 57 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofmann"
OPIS PRACY: Wlastimil Hofman jest jednym z najbardziej cenionych malarzy okresu Młodej Polski. Artysta tworzył w nurcie symbolizmu, a jego kompozycje wyróżniają się charakterystyczną stylistyką wypracowaną w oparciu o twórczość nauczyciela – Jacka Malczewskiego. W latach 20. i 30. XX wieku tematyka mitologiczna często powracała w obrazach Wlastimila Hofmana. W prezentowanym wizerunku Diany artysta wykorzystał szereg atrybutów umożliwiających rozpoznanie postaci, m.in. zawieszony na plecach kołczan ze strzałami, będący nieodłącznym elementem ikonografii patronki łowów, a także znajdujący pomiędzy jasnymi kosmykami włosów niewielki srebrny księżyc. Artysta zastosował w obrazie dwa podejścia formalne. W przypadku postaci oddał jej fizjonomię w sposób szczegółowy, z kolei pejzaż w tle potraktował wrażeniowo, stosując przy tym energiczne pociągnięcia pędzla. Obraz został namalowany w najbardziej cenionym okresie w twórczości Wlastimila Hofmana i wpisuje się w symboliczno-alegoryczny nurt polskiego malarstwa. | |