| Tytuł: | Lektura na skale |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 42 x 29,5 cm 63,5 x 48,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofmann" Na odwrocie olejny szkic profilu twarzy. OPIS PRACY: Wlastimil Hofman jest jednym z najbardziej cenionych krakowskich artystów okresu 20-lecia międzywojennego. Malarz kształcił się u Jacka Malczewskiego, którego symbolistyczna sztuka stała się punktem wyjścia do wykształcenia stylistyki własnej twórczości. W obrazie "Lektura na skale" Wlastimil Hofman zastosował charakterystyczny dla siebie sposób komponowania, sytuując na bliskim pierwszym planie głównych bohaterów, zaś w tle ujmując rozległy pejzaż – w tym przypadku ze wzgórzem, na którym majaczy zarys budowli. Prezentowana, właściwie rodzajowa scena jest przepełniona nastrojem spokoju i beztroski. Siedzące na skale dziewczynki są pogrążone we wspólnej lekturze i zdają się odcinać od otaczającego je świata natury. Delikatna, pastelowa gama barwna oraz szczegóły, takie jak wianek na głowie starszej z dziewczynek, wzmacniają idylliczny charakter pracy. Tym samym obraz wpisuje się w grupę dzieł autorstwa Wlastimila Hofmana, które przedstawiają dzieci jako swoiste personifikacje szczerości, szczęśliwości i dobra. | |