Niewinność (1927)

Technika:olej, tektura
Wymiary:22,5 x 34,7 cm
37 x 49 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann | 1927"

Prezentowany obraz wpisuje się w wielokrotnie podejmowany przez Wlastimila Hofmana typ przedstawienia portretowego z pejzażem w tle, pośród którego został umieszczony symboliczny sztafaż.
Na pierwszym planie artysta ukazał dwójkę dzieci o krótkich blond włosach. Wpatrują się one przed siebie, ich zamyślony wzrok wykracza poza granice obrazu. Uwagę zwraca ludowy strój młodszego chłopca, na który składa się biała koszula i ozdobiony haftem kaftan. Duże brązowe oczy postaci korespondują z kolorem kamizelki, podobnie zresztą jak turkusowe tęczówki starszego z dzieci z jego błękitnozielonym kołnierzykiem. W tle kompozycji rozciąga się nizinny pejzaż, pośród którego, po lewej stronie, widoczny jest niewielki budynek przydrożnej kaplicy. Przed nią stoi czerwonoskrzydły anioł przypatrujący się pogrążonej w modlitwie, klęczącej, skłonionej w pokutnej pozie kobiecie. Formalnie dzieło cechuje wysmakowana harmonia kolorystyczna, zbudowana na podstawie ciepłych oranżów i brązów skontrastowanych z chłodnymi odcieniami zieleni i błękitów.
Obraz – podobnie jak wiele innych symbolistycznych kompozycji Wlastimila Hofmana, można interpretować na wiele sposobów. Tytułowa niewinność reprezentowana przez dziecięce postacie została skontrastowana z trudami dorosłego życia i związanymi z nim wyborami, przewinieniami i grzechami, wymagającymi skruchy i pokuty – personifikacją tych elementów wydaje się być klęcząca przed kaplicą kobieta. Całość kompozycji ma jednak w sobie przesłanie pozytywne – mimo porażek i dotykającej bezradności człowiek znajduje się niezmiennie pod pieczą anioła stróża i boską opieką.
Oferowana praca "Niewinność" (1927) powstała w okresie międzywojennym, który, w kontekście dorobku twórczego Wlastimila Hofmana, jest często poszukiwany i najbardziej ceniony przez kolekcjonerów sztuki tego artysty.