Łódź Charona (1898)

Technika:olej, tektura
Wymiary:28 x 22 cm
36 x 30,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "1898 | Wlastimil Hofman"
Sygnowany l.g. monogramem "WH" oraz sygnowany i datowany p.g. monogramem "18WH98"
Opisany na odwrocie: "Kompozycję tę | namalowałem w mojej | bardzo wczesnej | młodości | 1898 | Wlastimil Hofman"

Wlastimil Hofman, polski malarz-symbolista czeskiego pochodzenia, na którego wykształcenie i twórczość mocny wpływ wywarła sztuka Jacka Malczewskiego, często sięgał do tematyki poruszającej zagadnienie ludzkiej egzystencji.
Prezentowana praca powstała - jak opisał ją z tyłu sam artysta - w "bardzo wczesnej młodości", a konkretniej jeszcze w trakcie studiów Wlastimila Hofmana w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, rok przed wyjazdem do École des Beaux-Arts w Paryżu. Tematem obrazu jest łódź Charona – greckiego boga świata podziemnego, którego zadaniem było przewożenie dusz zmarłych przez mityczną rzekę Styks, znaną również jako Acheron. Motyw ten został spopularyzowany przez Boską komedię Dantego i stał się tematem wielu dzieł sztuki. W ikonografii Charon przedstawiany był zwykle jako posępny nagi starzec, z czasem ukazywany w typie młodzieńczym, o mocnych rysach twarzy, podkreślających bezlitosny i demoniczny charakter. U Wlastimila Hofmana centralnie ukazanej sylwecie Charona towarzyszy postać zmarłego, przedstawiona jako szkielet. W prawym dolnym rogu można z kolei zobaczyć wynurzającą się z wody kobietę - symbol duszy potępionej. Całość namalowana została swobodnymi pociągnięciami pędzla bez doprecyzowania szczegółów. Malarskości towarzyszy odpowiadająca tematowi dzieła ciemna kolorystyka, przełamana jasnymi barwami w centrum obrazu. Ilustrują one wodę i niebo, na którym, przez światło zachodzącego słońca, pojawiła się różowo-fioletowa poświata.