| Tytuł: | Dzieci w pejzażu (1924) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 15,6 x 37,5 cm 36 x 57,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofmann 1924"
OPIS PRACY: Obrazy Wlastimila Hofmana z okresu międzywojennego należą do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów prac w dorobku tego artysty. Wykształcony w Krakowie i Paryżu malarz przez całe życie pozostawał wierny tradycji Młodej Polski i symbolizmu, malował głównie alegoryczne sceny rodzajowe i portrety. Oferowany obraz "Dzieci w pejzażu" przedstawia popiersia trzech postaci o jasnych, rudoblond włosach. Modele ujęci zostali w odmiennym układzie - z profilu, en face i w trzech czwartych, co dynamizuje kompozycję. Tytułowe dzieci Wlastimil Hofman przedstawił w różnym wieku - od najmłodszego po najstarszą dziewczynę po prawej stronie. Dzieło nosi w sobie typowy dla prac artysty z tego okresu melancholijny nastrój, zdaje się być swoistym obrazem dojrzewania. Tło stanowi szkicowo zaznaczony, równinny pejzaż, w oddali widnieje zarys budowli z wieżą. | |