| Tytuł: | Narciarze w Szklarskiej Porębie (1947) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 24,7 x 15 cm 34 x 24 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany p.d.: "Wlastimil Hofman | 1947 Szklarska Poręba"
OPIS PRACY: Prezentowany pejzaż Wlastimila Hofmana ukazuje Szklarską Porębę – miejsce, do którego malarz przeniósł się w 1947 roku i osiedlił w drewnianym domu pod lasem przy ul. Spokojnej, przemianowanej później na ul. Matejki (obecnie dom zwany jest Wlastimilówką). Tam artysta rozpoczął nowy etap swojego życia. Mieszkając w Szklarskiej Porębie nadal wystawiał swoje prace na licznych wystawach, na zamówienie i dla zysku malował portrety mieszkańców i turystów, wykonywał także dekoracje wnętrz sakralnych. Codzienny kontakt z karkonoską naturą stał się inspiracją do tworzenia krajobrazów, zwykle w niewielkich, kameralnych formatach. Oferowana praca przedstawia Szklarską Porębę zimą 1947 roku. Był to czas planów przeprowadzki Hofmanów w Karkonosze oraz poszukiwania domu z pomocą przyjaciela Jana Sztaudyngera. Widoczny na obrazie leśny krajobraz tego miejsca, obserwowany z góry, wypełnia roślinność z pożółkłymi, jeszcze jesiennymi liśćmi drzew i krzewów oraz oszronione, bezlistne brzozy. W tle majaczy drewniany dom ze spadzistym dachem. Ciepłe barwy roślinności i drewnianej zabudowy przełamuje leżący śnieg. W prawym dolnym rogu można zauważyć urozmaicający kompozycję ludzki sztafaż. Są to dwie postacie narciarzy, którzy korzystając z zimowej aury, oddają się radosnej przejażdżce. | |