Muza naszych gór (1948)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:50 x 40 cm
50,5 x 77,5 cm
Sygnowany i opisany l.g.: "Wlastimil Hofman | Szklarska Poręba 1948"
Opisany na odwrocie: "Muza naszych gór | 1948 | Wlastimil Hofman"
Na odwrocie metka Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz metka z odręcznym opisem obrazu.

Oferowany obraz Wlastimila Hofmana, pod autorskim tytułem "Muza naszych gór", powstał w 1948 roku, a więc rok po przeprowadzce artysty wraz z żoną Adą do domu w Szklarskiej Porębie, dziś zwanej Wlastimilówką. Mający wówczas 67 lat malarz nadal intensywnie tworzył, a codzienny kontakt z karkonoską naturą stanowił jedno z ważnych źródeł inspiracji w jego życiu. W kierowanej do przyjaciół korespondencji podkreślał, że górskie otoczenie działa na niego kojąco i dodaje mu sił twórczych. Swoje prace artysta nadsyłał na liczne wystawy krajowe. Dołączona do obrazu metka wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków potwierdza prezentację dzieła w tamtejszym oddziale. Wiadomo, że choć w 1948 roku okręg ZPAP we Wrocławiu odrzucił jego prace zgłoszone na Wystawę Niezależnych, dwa lata później, w 1950 roku, zorganizował Wlastimilowi Hofmanowi wystawę jubileuszową.

Przedstawiona na obrazie kobieta o długich, rudych włosach uosabia artystyczną wenę wzrastającą w otoczeniu górskiej natury. Artysta podkreślił to, umieszczając w tle krajobraz przedwiośnia z odwilżą widoczną na rozległych polach oraz wysokimi, wciąż ośnieżonymi szczytami. Górska muza ubrana jest w błękitne szaty z purpurowymi akcentami, a jej głowę okrywa długi welon spływający na ramiona. Przenikliwy wzrok skierowany ku odbiorcy nadaje scenie mistyczny charakter i skupia uwagę na tytułowej postaci symbolizującej nadchodzącą wiosnę. Wymowę tę wzmacnia trzymany w dłoni kobiety krokus – znak odrodzenia i nowego początku, zarówno w sensie budzącej się do życia przyrody, jak i malarskiego, twórczego ożywienia.