Wędrowiec (1931)

Technika:olej, płótno
Wymiary:32 x 41 cm
46 x 54 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofmann 1931"

Motyw wędrowca stanowi ważny element symbolicznej twórczości Wlastimila Hofmana. Artysta w swojej sztuce wielokrotnie przedstawiał tułaczy - zwykle mężczyzn w dojrzałym wieku, na tle rozległych pejzaży, często z alegorycznym sztafażem.

W tym przypadku na pierwszym planie został ukazany mężczyzna w kapeluszu, z rodzajem tobołka przewiązanego przez ramiona. Postać ma zamyślony wyraz twarzy, spogląda w dal, być może w kierunku celu swojej podróży. Za mężczyzną rozciąga się nizinny pejzaż, a nad nim widnieje panorama miasta. Po lewej stronie widoczne są sylwetki dwóch podróżujących ścieżką postaci z bagażami na barkach.
Wędrówkę w pełnej egzystencjalnych przemyśleń twórczości Wlastimila Hofmana należy traktować symbolicznie, jako niełatwą podróż człowieka przez życie. Ciężkie tobołki mogą oznaczać bagaż doświadczeń, wspomnień i przeżyć. Żywot jest wędrówką, z którą każdy z nas musi się zmierzyć i przejść wyznaczoną drogę o własnych siłach.