LANGMAN Zygmunt
Zygmunt Langman - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Zygmunta Langmana. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Zygmunta Langmana na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Syrena |
| Technika: | brąz na kamiennej podstawie |
| Wymiary: | 56,5 x 19,5 x 19 cm (z podstawą) |
| Sygnowana: "ZLangman" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. | |
| Cena wywoławcza: | 19000 zł |
| Tytuł: | Echo (1901) |
| Technika: | brąz, kamień (podstawa) |
| Wymiary: | 44,5 x 22 x 20 cm (z podstawą) |
| Sygnowany na tyle figury monogramem "ZL" Opisany na tabliczce na podstawie. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. | |
| Tytuł: | Tadeusz Stryjeński |
| Wymiary: | 46,5 x 21 x 20 cm (z podstawą) |
| Sygnowany (po prawej, na boku): "Z LANGAMAN"
Opisany na tabliczce na podstawie.
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. | |
| Tytuł: | Pan i nimfa |
| Technika: | brąz |
| Wymiary: | 34,5 x 32 x 22 cm |
| Sygnowana: "ZLangman"
PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od Bogusława Langmana, syna artysty. OPIS PRACY: Motywy mitologiczne od wieków stanowiły dla artystów pretekst do przedstawiania scen o charakterze zmysłowym i erotycznym. Najchętniej w tym kontekście przedstawiano postacie ze świty Dionizosa i bóstwa płodności. Prezentowana rzeźba "Pan i nimfa" jest dziełem Zygmunta Langmana, uznanego rzeźbiarza specjalizującego się w sztuce monumentalnej, którego realizacje mogą być znane publiczności m.in. z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Artysta zajmował się jednak również rzeźbą o kameralnych rozmiarach, czego znakomity przykład stanowi oferowany brąz. | |
ZYGMUNT LANGMAN
Zygmunt Langman urodził się w 1860 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1924 roku. Studiował rzeźbę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. pod okiem Walerego Gadomskiego. Następnie naukę kontynuował jeszcze w Monachium i Rzymie, tam u Giulia Monteverdego.
Przez pewien czas Zygmunt Langman mieszkał w Warszawie, gdzie wykonał np. elementy dekoracji fasady gmachu Politechniki Warszawskiej (Geniusz Techniki), rzeźby na bramę główną Uniwersytetu Warszawskiego (Urania i Atena) oraz dekorację Domu Techników.
W 1912 roku artysta powrócił do Krakowa.
Twórczość Zygmunta Langmana
Zygmunt Langman specjalizował się w rzeźbie monumentalnej, tworzył głównie figury, płaskorzeźby i epitafia do wnętrz kościołów i dekoracji fasad budynków. Artysta jest autorem m.in. płaskorzeźby Orła Piastowskiego na Bramie Floriańskiej, rzeźbiarskiej grupy proroków w prezbiterium krakowskiego kościoła Mariackiego, epitafium Lucjana Rydla w kościele Św. Anny w Krakowie, postaci św. Józefa w ołtarzu głównym kościoła pw. św. Józefa w Krakowie, figur na fasadzie kościoła ofiarowania NMP w Wadowicach, rzeźb postaci świętych w tarnowskiej katedrze czy grupy złożenia do grobu w katedrze w Przemyślu. Zygmunt Langman, wraz z Piusem Welońskim, miał pracować również nad stacjami Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze.
Ze względu na charakter twórczości Zygmunt Langman podejmował przede wszystkim tematykę religijną i alegoryczną, ale wykonywał również portrety, sceny rodzajowe i mitologiczne. W jego dorobku znajdują się również rzeźby o kameralnych rozmiarach. Pracował w różnych materiałach - w brązie, kamieniu i drewnie. Jego prace cechuje realizm w połączeniu ze swoistą idealizacją stanowiącą wpływy XIX-wiecznego europejskiego akademizmu.
Zygmunt Langman wystawiał swoje prace, m.in. na pokazach w Krakowie oraz we Lwowie. Dzieła artysty znajdują się np. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyjmujemy rzeźby Zygmunta Langmana na aukcje sztuki - wycena rzeźb, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zygmunta Langmana.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zygmunta Langmana, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Zygmunta Langmana w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].