51. Aukcja Dzieł Sztuki

3 lutego (wtorek) 2026 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów

ZUBER Juliusz

ZUBER Juliusz
LOT 22
ID: 051022

ZUBER Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Wróżbiarka
Technika:olej, deska
Wymiary:20,7 x 15,8 cm
29,5 x 23 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "J. ZUBER"

Juliusz Zuber był artystą wykształconym w Wiedniu i Monachium - wpływ tamtejszych środowisk wyraźnie widoczny jest w jego malarstwie.
Jego realistyczna sztuka bazuje na ciepłej kolorystyce z dominantą brązów i chętnie stosowanymi akcentami czerwieni.

Proponowany w katalogu obraz "Wróżbiarka" przedstawia rodzajową scenę z życia ludu. Ubiór ukazanych postaci sugeruje ich huculskie pochodzenie, Huculszczyzna zresztą dominowała jako temat w malarstwie Juliusza Zubera. Na pierwszym planie obrazu znalazła się młoda kobieta w czerwonej chuście na głowie i koralach na szyi - tytułowa wróżbiarka, która wróży z ręki odwróconemu tyłem do widza mężczyźnie. Na drugim planie widnieje kobieta przygotowująca posiłek w kotle nad ogniskiem. Tło sceny chiromancji stanowi górski pejzaż spowity ciepłym światłem zachodzącego słońca.
Obraz zachwyca formalnie nastrojowością oraz, mimo niewielkiego formatu, mnogością dopracowanych szczegółów. Z drugiej strony dzieło przykuwa uwagę samym tematem, wzbudza ciekawość i rodzi pytanie o przyszłość, jaką przepowiedziała mężczyźnie wróżbiarka.

Licytuj przez OneBid
Cena wywoławcza:10000 zł
Estymacja:12000 - 15000 zł
złóż zlecenie