51. Aukcja Dzieł Sztuki
Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów
ZUBER Juliusz
LOT 22 | ID: 051022 |
ZUBER Juliusz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wróżbiarka |
| Technika: | olej, deska |
| Wymiary: | 20,7 x 15,8 cm 29,5 x 23 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "J. ZUBER"
OPIS PRACY: Juliusz Zuber był artystą wykształconym w Wiedniu i Monachium - wpływ tamtejszych środowisk wyraźnie widoczny jest w jego malarstwie. Jego realistyczna sztuka bazuje na ciepłej kolorystyce z dominantą brązów i chętnie stosowanymi akcentami czerwieni. Proponowany w katalogu obraz "Wróżbiarka" przedstawia rodzajową scenę z życia ludu. Ubiór ukazanych postaci sugeruje ich huculskie pochodzenie, Huculszczyzna zresztą dominowała jako temat w malarstwie Juliusza Zubera.
Na pierwszym planie obrazu znalazła się młoda kobieta w czerwonej chuście na głowie i koralach na szyi - tytułowa wróżbiarka, która wróży z ręki odwróconemu tyłem do widza mężczyźnie. Na drugim planie widnieje kobieta przygotowująca posiłek w kotle nad ogniskiem. Tło sceny chiromancji stanowi górski pejzaż spowity ciepłym światłem zachodzącego słońca. | |
| Cena wywoławcza: | 10000 zł |
| Estymacja: | 12000 - 15000 zł |