51. Aukcja Dzieł Sztuki

3 lutego (wtorek) 2026 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów

SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA

SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA
LOT 19
ID: 051019

SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA BIOGRAFIA

Tytuł:Zew lasu
Technika:drewno
Wymiary:53,5 x 19 x 12,5 cm
Na spodzie podstawy sygnatura Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem: "PSPD" wpisane w tzw. "krzyżyk niespodziany".
Na tyle podstawy ślady zatartego opisu.

Pojęcie "Szkoła Zakopiańska" odnosi się do specyficznego zjawiska w rzeźbie drewnianej, rozwijanego w latach 20. i 30. XX w. przez uczniów Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, łączącego tradycję podhalańskiej sztuki ludowej z nowoczesnymi prądami w sztuce polskiej, takimi jak formizm i ekspresjonizm.

Rzeźba zatytułowana "Zew lasu" przedstawia postać w długiej sukni, przywodzącą na myśl pogańskie bóstwo opiekuńcze dzikiej przyrody, lasów i łowów — co podkreśla trzymany przez nią na wysokości klatki piersiowej róg myśliwski, wyraźnie wyeksponowany w kompozycji dzieła. U stóp figury dostrzec można dwa młode wilczki ukryte pod fałdami długiego odzienia.
Dzieło wyróżnia się charakterystyczną dla "Szkoły Zakopiańskiej" prostotą oraz geometryzacją formy. Jego dekoracyjność opiera się na zestawieniu gładkich, odbijających światło płaszczyzn, które tworzą efekt głębi i przestrzenności. Skręcona sylwetka postaci, ujęta w wyszukaną esowatą pozę, nawiązuje estetyki zdobniczej tradycyjnej sztuki ludowej Podhala. Na spodzie podstawy widnieje znak Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego — monogram "PSPD" wpisany w tzw. "krzyżyk niespodziany".

Licytuj przez OneBid
Cena wywoławcza:23000 zł
Estymacja:25000 - 30000 zł
złóż zlecenie