51. Aukcja Dzieł Sztuki
Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów
SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA
LOT 19 | ID: 051019 |
SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zew lasu |
| Technika: | drewno |
| Wymiary: | 53,5 x 19 x 12,5 cm |
| Na spodzie podstawy sygnatura Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem: "PSPD" wpisane w tzw. "krzyżyk niespodziany". Na tyle podstawy ślady zatartego opisu. OPIS PRACY: Pojęcie "Szkoła Zakopiańska" odnosi się do specyficznego zjawiska w rzeźbie drewnianej, rozwijanego w latach 20. i 30. XX w. przez uczniów Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, łączącego tradycję podhalańskiej sztuki ludowej z nowoczesnymi prądami w sztuce polskiej, takimi jak formizm i ekspresjonizm. Rzeźba zatytułowana "Zew lasu" przedstawia postać w długiej sukni, przywodzącą na myśl pogańskie bóstwo opiekuńcze dzikiej przyrody, lasów i łowów — co podkreśla trzymany przez nią na wysokości klatki piersiowej róg myśliwski, wyraźnie wyeksponowany w kompozycji dzieła. U stóp figury dostrzec można dwa młode wilczki ukryte pod fałdami długiego odzienia. | |
| Cena wywoławcza: | 23000 zł |
| Estymacja: | 25000 - 30000 zł |