51. Aukcja Dzieł Sztuki
Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów
LOT 6 | ID: 051006 |
| Tytuł: | Portret oficera (1915) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 80 x 65 cm 105 x 90 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.G.: "Vlastimil Hofmann | 1915" Na blejtramie pieczęć praskiego sklepu z przyborami malarskimi Ludvíka Císařa. OPIS PRACY: Wlastimil Hofman, choć znany głównie z symbolicznych scen o melancholijnej nastrojowości, był również sprawnym portrecistą. Oferowane płótno pochodzi z drugiej dekady XX wieku - jednego z najbardziej cenionych okresów twórczości Wlastimila Hofmana. Czas powstania wpływa też na odmienną od późniejszych sygnaturę - w roku 1915 artysta jeszcze podpisywał się czeskim, niespolszczonym imieniem i nazwiskiem, jako Vlastimil Hofmann. Obraz stanowi reprezentacyjny, półpostaciowy portret oficera armii Austro-Węgier, pełniącego w służbie zawód lekarza pułkowego (Regimentsarzt). O randze żołnierza świadczy jego mundur oraz patki kołnierzowe. Na lewej piersi mężczyzny widnieją trzy odznaczenia wojskowe, stanowiące kolejno Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych i Żandarmerii, Krzyż Jubileuszowy Wojskowy oraz Krzyż Pamiątkowy Mobilizacji 1912-1913. Elementy te oddane zostały przez artystę z należytą starannością, dzięki której są identyfikowalne. | |
| Cena wywoławcza: | 40000 zł |
| Estymacja: | 50000 - 70000 zł  |