51. Aukcja Dzieł Sztuki

3 lutego (wtorek) 2026 - godz. 18.00

pon.-pt.: godz. 9.00-17.00

Na liście obiektów znalazło się 150 prac polskich artystów

LOT 6
ID: 051006

Tytuł:Portret oficera (1915)
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 65 cm
105 x 90 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.G.: "Vlastimil Hofmann | 1915"
Na blejtramie pieczęć praskiego sklepu z przyborami malarskimi Ludvíka Císařa.

Wlastimil Hofman, choć znany głównie z symbolicznych scen o melancholijnej nastrojowości, był również sprawnym portrecistą. Oferowane płótno pochodzi z drugiej dekady XX wieku - jednego z najbardziej cenionych okresów twórczości Wlastimila Hofmana. Czas powstania wpływa też na odmienną od późniejszych sygnaturę - w roku 1915 artysta jeszcze podpisywał się czeskim, niespolszczonym imieniem i nazwiskiem, jako Vlastimil Hofmann.

Obraz stanowi reprezentacyjny, półpostaciowy portret oficera armii Austro-Węgier, pełniącego w służbie zawód lekarza pułkowego (Regimentsarzt). O randze żołnierza świadczy jego mundur oraz patki kołnierzowe. Na lewej piersi mężczyzny widnieją trzy odznaczenia wojskowe, stanowiące kolejno Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Sił Zbrojnych i Żandarmerii, Krzyż Jubileuszowy Wojskowy oraz Krzyż Pamiątkowy Mobilizacji 1912-1913. Elementy te oddane zostały przez artystę z należytą starannością, dzięki której są identyfikowalne.
Wizerunek ujęty został w pejzażu, o obniżonej linii horyzontu, przez co za modelem rozciąga się właściwie jedynie szary błękit nieba. Jak to w portrecie - na szczególną uwagę zasługuje fizjonomia mężczyzny, a w szczególności jego imponujące, długie, podkręcone do góry wąsy - iście wspaniały znak epoki i panującej ówcześnie mody.

Licytuj przez OneBid
Cena wywoławcza:40000 zł
Estymacja:50000 - 70000 zł
złóż zlecenie