Aktualności

Data dodania: 2023-05-18

Oficjalne podziękowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Krakowskiego Domu Aukcyjnego

Oficjlane podziękowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Krakowskiego Domu Aukcyjnego

19 maja 2023 Krakowski Dom Aukcyjny® otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podziękowania za przekazanie utraconego w trakcie II wojny światowej obrazu cenionego niderlandzkiego mistrza malarstwa.

 

Dzięki działaniom Krakowskiego Domu Aukcyjnego do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu powróciła jedna ze strat wojennych, wyjątkowy obraz "Lekcja rysunku" autorstwa osiemnastowiecznego niderlandzkiego artysty Jana Mauritsa Quinkhardta.

19 maja 2023 roku w trakcie konferencji prasowej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu Premier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył oficjalne podziękowania dla Krakowskiego Domu Aukcyjnego za przykładne działanie, którego wynikiem było przekazanie obrazu "Lekcje rysunku" do zbiorów wawelskich.

Archiwalne zdjęcie obrazu Lekcja Rysunku

Archiwalne zdjęcie obrazu Jana Mauritsa Quinkhardta pt. "Lekcja Rysunku"
[Źródło: dzielautracone.gov.pl]

Obraz Lekcja Rysunku w trakcie przekazywania do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

Obraz Jana Mauritsa Quinkhardta pt. "Lekcja Rysunku" w trakcie przekazania do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu
[Fot.: Krakowski Dom Aukcyjny®]

 

Krakowski Dom Aukcyjny® w swojej działalności dąży do uzyskania wszystkich możliwych informacji na temat dzieł sztuki, które mają być przyjęte do oferty aukcyjnej. Nasi historycy sztuki dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej opracować obrazy pod względem merytorycznym, w związku z czym sprawdzają katalogi utraconych dóbr kultury.

 

Dyrektor Krakowskiego Domu Aukcyjnego Ryszard Lachman w trakcie przyjmowania oficjalnych podziękowań od Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego

Dyrektor Krakowskiego Domu Aukcyjnego Ryszard Lachman w trakcie przyjmowania oficjalnych podziękowań od Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego
[Fot.: Krakowski Dom Aukcyjny®]

Obraz Lekcja Rysunku w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu

Obraz "Lekcja rysunku" Jana Quinkharda w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu
[
Fot.: Krakowski Dom Aukcyjny®]

Oficjlane podziękowania

Dyplom w uznaniu zasług w procesie restytucji obrazu autorstwa Jana Quinkhardta pt. "Lekcja rysunku"
[Fot.: Krakowski Dom Aukcyjny®]

 

 

Obraz "Lekcja rysunku" jest dziełem wysokiej klasy artystycznej i z pewnością będzie stanowił cenną część kolekcji malarstwa niderlandzkiego Zamku Królewskiego na Wawelu. W tym miejscu warto wspomnieć o twórcy obrazu, który w XVIII-wiecznym Amsterdamie był jednym z najbardziej cenionych portrecistów. Jan Maurits Quinkhard (1688-1772) był malarzem, grafikiem i handlarzem dzieł sztuki. Artysta pochodził z rodziny niemieckich portrecistów. Około 1710 roku wyjechał do Amsterdamu, gdzie terminował u Arnolda Boonena, Krzysztofa Lubienieckiego i Nicolaasa Verkolje. Artysta jest znany jako portrecista, jednak malował również wnętrza, sceny rodzajowe i obrazy historyczne. Prace Quinkhardta można znaleźć między innymi w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie.

powrót do listy aktualności

x
«
»