Aktualności

Data dodania: 2023-12-15

Wystawa dzieł sztuki "Między Botticellim i Modiglianim. Malarstwo Romana Zakrzewskiego" (15 XII 2023 - 26 I 2024)

Między Botticellim i Modiglianim. Malarstwo Romana Zakrzewskiego

Krakowski Dom Aukcyjny® ma zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę poświęconą twórczości Romana Zakrzewskiego. Ekspozycja potrwa od 15 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024.

Między Botticellim i Modiglianim. Malarstwo Romana Zakrzewskiego

Roman Zakrzewski urodził się w 1955 roku w Oświęcimiu, zmarł w 2014 roku w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1985 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wystawiał w kraju i za granicą, cieszył się uznaniem środowiska artystycznego, publiczności i kolekcjonerów.

Sztuka Romana Zakrzewskiego z biegiem lat podlegała stopniowej ewolucji. Prace z lat 80. są oszczędne kompozycyjnie, hieratyczne i surowe w wyrazie. Sposób myślenia o postaci bliski był wówczas sztuce ikon oraz twórczości Jerzego Nowosielskiego. Późniejsze obrazy charakteryzują się większą subtelnością, lekkością i elegancją. Na tym etapie artysta wprowadzał bardziej wyraźny światłocień, a modelki sytuował we wnętrzach, nierzadko otwartych na krajobraz poprzez okno.

 

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Kobieta z agatem" (2000), olej, płótno

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Portret młodej kobiety na błękitnym tle" (1998), olej, płótno

 

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Portret w zalotnym geście" (2008), olej, płótno

 

Unikalne malarstwo Romana Zakrzewskiego można włączyć do nurtu intymizmu, w którym portret jest rozumiany jako odbicie duszy.

Obecnie obrazy autorstwa Romana Zakrzewskiego spotykają się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Prace artysty ze względu na swoje walory formalne, indywidualny styl i odwołania do klasyków europejskiej historii sztuki przemawiają zarówno do miłośników sztuki dawnej, jak i współczesnej.

 

Katalog wystawy do pobrania [plik *.pdf]

 

 

Biografia Romana Zakrzewskiego [ZOBACZ]

Prezentowana w galerii Krakowskiego Domu Aukcyjnego wystawa Między Botticellim i Modiglianim. Malarstwo Romana Zakrzewskiego pozwala prześledzić rozwój i zmiany jakie zachodziły w twórczości malarza przez niemal dwie ostatnie dekady jego twórczości - od połowy lat 90. do roku 2011.

Artysta o swojej sztuce mówił w następujący sposób - "W malarstwie poszukuję prostoty i harmonii oraz piękna duchowego człowieka. Oczywiście, mam swoje inspiracje, swoich mistrzów takich jak Leonardo, Rafael, Botticelli czy Modigliani. Sztuka tych artystów formowała moją postawę twórczą. Piękno, do którego dążyli, stało się również moim celem i sensem sztuki".

 

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Kobieta wśród skał" (1997), olej, płótno
PRACA JEST DOSTĘPNA W OFERCIE GALERYJNEJ [ZOBACZ]

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Portret kobiety z włoskim pejzażem" (2000), olej, płótno

 

Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski, "Portret kobiety z paterą owoców" (1994), olej, płótno
PRACA JEST DOSTĘPNA W OFERCIE GALERYJNEJ [ZOBACZ]

 

Malarstwo Romana Zakrzewskiego to autorski, urzekający, poetycki świat kobiecego portretu, oplatającego widza lirycznym nastrojem, językiem gestu oraz magią spojrzenia lub tajemniczością odwróconego wzroku. Jego sztuka budzi niezapomniane wrażenia estetyczne, rozpieszczając wysmakowaną kolorystyką, idealną linią i mistrzowsko opanowanym warsztatem.

Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdą Państwo artykuły dotyczące życia i twórczości Romana Zakrzewskiego.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pracami Romana Zakrzewskiego dostępnymi w naszej ofercie galeryjnej! [ZOBACZ]

OPROWADZANIE KURATORSKIE (19 I 2024, godz. 16.00)

Krakowski Dom Aukcyjny® ma przyjemność zaprosić Państwa na oprowadzanie po wystawie "Między Botticellim i Modiglianim. Malarstwo Romana Zakrzewskiego" (15 XII 2023 - 26 I 2024).

Wydarzenie będzie miało miejsce 19 stycznia 2024 o godzinie 16.00 w galerii Krakowskiego Domu Aukcyjnego przy ul. Starowiślnej 14 w Krakowie. Wyjątkowym gościem tego wydarzenia będzie żona artysty Jolanta Zakrzewska, która opowie o życiu i twórczości Romana Zakrzewskiego.

Spotkanie będzie prowadzone przez kuratorki ekspozycji: Agnieszkę Julię Stefańczyk i Zuzannę Mortkę-Król.

Wernisaż i czas trwania wystawy

14 grudnia (czwartek) 2023 o godzinie 18.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy.

Wystawa potrwa od 15 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024. Obiekty można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy do siedziby Krakowskiego Domu Aukcyjnego przy ul. Starowiślnej 14.

Kuratorzy wystawy: Agnieszka Julia Stefańczyk, Zuzanna Mortka-Król

Patronat medialny: Artinfo.pl

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

 

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

 

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»