MESSER Abraham

MESSER Abraham
MESSER AbrahamMESSER AbrahamMESSER Abraham
Tytuł:Stary Żyd podczas pisania
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 58 cm
76 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "A. Messer | Kraków"
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:6500 zł

ABRAHAM MESSER - NOTA BIOGRAFICZNA

Abraham Messer urodził się w 1886 roku w Siankach, zmarł w 1931 roku w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. w pracowni Stanisława Dębickiego. Po zakończeniu nauki przez pewien czas szukał swojego miejsca na świecie dużo podróżując – pomieszkiwał na przykład we Francji i w Niemczech. Ostatecznie powrócił jednak do Krakowa.

Artysta malował w nurcie realizmu, w jego sztuce dominowała tematyka żydowska, ale wykonywał on również portrety. W jego dorobku przeważają sceny rodzajowe z życia Żydów, m.in. przedstawienia modlitwy czy lektury. Cechą charakterystyczną obrazów malarza jest stonowana, stosunkowo wąska i ciemna, ale ciepła gama barwna.

Abraham Messer niejednokrotnie wystawiał swoje prace, głównie w Krakowie oraz we Lwowie. Jego obrazy znajdują się obecnie m.in. w zbiorach Muzeum Krakowa oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.