BATYCKI Adam

BATYCKI Adam
BATYCKI AdamBATYCKI Adam
Tytuł:Cerkiew świętych Piotra i Pawła w Kosmaczu (1928)
Technika:akwarela na podrysowaniu ołówkiem, karton
Wymiary:43,5 x 61,5 cm (w świetle oprawy)
53,5 x 71,5 cm (wymiary z oprawą)
sygn. p.d.: "ABatycki | 1928" Opis pracy:
Akwarela przedstawia widok na zbudowaną w pierwszej dekadzie XX wieku drewnianą cerkiew pw. śś. Piotra i Pawła w Kosmaczu na Huculszczyźnie. Warto wspomnieć, że w latach dwudziestych, w których powstał omawiany obraz, Adam Batycki dużo uwagi poświęcał tematom huculskim. Praca dobrze oddaje wygląd świątyni. Spod warstwy malarskiej prześwituje wykonany pewną ręką rysunek. Umiejętne prowadzenie pędzla, przyjemna kolorystyka i skontrastowane partie o wyraźnych oraz rozmytych konturach świadczą o umiejętnościach artystycznych malarza.

ADAM BATYCKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Adam Batycki urodził się w 1886 roku w Przemyślu, zmarł w 1970 roku w Poznaniu. Był malarzem i architektem związanym z poznańskim środowiskiem artystycznym. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Artysta był członkiem SARP, należał do Stowarzyszenia Artystów Wielkopolskich oraz grupy Ogniwo. Wykładał w Państwowej Szkole Budownictwa w Poznaniu.

W swojej twórczości posługiwał się głównie techniką akwareli. Malował pejzaże górskie i nadmorskie, weduty oraz widoki konkretnych przykładów architektury, rzadziej sceny rodzajowe. W latach 20. XX wieku często podejmował tematykę huculską.

Adam Batycki wystawiał swoje prace na wielu wystawach w Poznaniu, Lwowie i Toruniu. Często uczestniczył w ekspozycjach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Prace artysty znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY