KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z hortensją |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 73,5 x 35 cm 91,5 x 54 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "A. Karpiński" (sygnatura słabo widoczna) OPIS PRACY: Alfons Karpiński był krakowskim malarzem znanym jako twórca kobiecych portretów i martwych natur, które już za jego życia zyskały uznanie wśród wielu kolekcjonerów. W oferowanym obrazie artysta zastosował rozbudowaną fakturę malarską i znamienny dla swojej twórczości, lekko rozmyty kontur. Gama barwna całości jest stonowana i ciepła, przełamana chłodem bieli kwiatów. W centrum kompozycji znajduje się donica z krzewem hortensji, który wyraźnie odcina się od jednolitego jasnobrązowego tła. W prawym dolnym rogu znajdują się z kolei trzy różnokolorowe jabłka, które, wraz z odgiętą na lewo łodygą z kwiatem, dynamizują całą kompozycję. "Martwa natura z hortensją" jest dziełem wyjątkowym w kontekście twórczości Alfonsa Karpińskiego, artysta rzadko bowiem wykorzystywał wyraźnie wertykalne, wąskie pola obrazowe. Nietypowy, a przez to bardzo ciekawy jest również motyw hortensji, wyróżniający się na tle częstych w malarstwie Alfonsa Karpińskiego kompozycji z różami. | |