KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons
KARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI Alfons
Tytuł:Martwa natura z czerwonymi winogronami
Technika:olej, tektura
Wymiary:22 x 61,5 cm
76,5 x 37 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "a Karpiński."
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:21000 zł
KARPIŃSKI Alfons
KARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI Alfons
Tytuł:Żółte kwiaty w wazonie (1940)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34,6 x 100 cm
54 x 120 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "a Karpiński. 1940"
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:16000 zł
Cena uzyskana:18000 zł
KARPIŃSKI Alfons
KARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI Alfons
Tytuł:Róże
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 96 cm
58,5 x 118 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany l.d.: "a Karpiński."
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:18000 zł
KARPIŃSKI Alfons
KARPIŃSKI AlfonsKARPIŃSKI Alfons
Tytuł:Martwa natura z żółtymi różami (1934)
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69 cm
65 x 84,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany śr.d.: "a. Karpiński. 1934"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ALFONS KARPIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Alfons Karpiński

 

Alfons Karpiński w swojej pracowni (1926)
[Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Alfons Karpiński urodził się w 1875 roku w Rozwadowie, zmarł w 1961 roku w Krakowie. Odebrał wszechstronne i gruntowne wykształcenie malarskie w wielu renomowanych instytucjach. Studia rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Od 1903 roku kształcił się w monachijskiej pracowni Antona Ažbego. Następnie w latach 1904-1907 kontynuował studia u Kazimierza Pochwalskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ostatnim etapem jego edukacji był pobyt w Paryżu w latach 1908-1912, gdzie doskonalił warsztat pod kierunkiem Henri’ego Martina i Henri’ego Vincenta Anglade’a. Odbył również kilka podróży artystycznych, m.in. do Londynu i Wenecji.
Po zakończeniu studiów zamieszkał w Krakowie, gdzie tworzył i angażował się w życie bohemy artystycznej miasta. Uczył rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego, był członkiem wielu ugrupowań i związków artystycznych: Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Powszechnego Związku Artystów Polskich, Grupy Zero, Grupy Dziesięciu, wiedeńskiej Secesji, Towarzystwa "Zachęty" Sztuk Pięknych i krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym dużo wystawiał. Był współzałożycielem popularnego w okresie międzywojennym kabaretu Zielony Balonik.
W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej.
Artysta wielokrotnie eksponował swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą, np. w Monachium, Rzymie, Brukseli oraz we Lwowie.

 

Alfons Karpiński

 

Malarz w swojej pracowni wraz z żoną (1937)
[Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Alfons Karpiński malował pejzaże, widoki miejskie, martwe natury oraz portrety – największą popularnością wśród publiczności cieszyły się dwa ostatnie tematy, choć we wczesnym okresie twórczości przeważały sceny rodzajowe i impresjonistyczne weduty.
W portretach bohaterkami swoich prac artysta czynił zazwyczaj kobiety z kręgów inteligencji: modelki, aktorki, damy, jego ulubioną modelką była żona - Władysława. Przedstawiał również zwierzęta domowe – psy i koty. Uznaniem cieszyły się także jego martwe natury z kwiatami i elementami porcelanowych zastaw.
Charakterystycznymi cechami stylu artystycznego malarstwa Alfonsa Karpińskiego są prostota i elegancja. Rozpoznawalne w jego pracach jest zderzenie realistycznego przedstawienia z ciekawą fakturą malatury i rozpływającym się konturem. Malarz posługiwał się stonowaną paletą barw z jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym. Wykorzystywał różne techniki, najczęściej malował farbami olejnymi, rzadziej pastelami.

Dzieła artysty są częścią licznych kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą, znajdują się również w wielu muzeach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy we Lwowskiej Galerii Obrazów.

 

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALFONSA KARPIŃSKIEGO

 

x
«
»