GIERAGA Andrzej
Andrzej Gieraga - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Andrzeja Gieragi. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Andrzeja Gieragi na aukcję [kontakt]
ANDRZEJ GIERAGA
Andrzej Gieraga urodził się 4 grudnia 1934 roku w Śliwnikach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Na macierzystej uczelni uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Do 2005 roku był wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 2008-2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Politechnice Radomskiej. Od 2014 roku wykłada na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Artysta mieszka i tworzy w Łodzi.
Jest pomysłodawcą i wieloletnim opiekunem Konkursu im. Władysława Strzemińskiego dedykowanego dla studentów i odbywającego się od 1983 roku.
Współtworzył galerię "Krótko i węzłowato" na Politechnice Łódzkiej. Stworzył stałe galerie w korytarzach i salach łódzkich szpitali: w szpitalu im. Mikołaja Kopernika oraz w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa. W ogrodzie pierwszej z wymienionych placówek powstała z jego inicjatywy także galeria rzeźby plenerowej.
Malarstwo Andrzeja Gieragi
Andrzej Gieraga uprawia malarstwo, rysunek oraz szeroko pojętą grafikę (warsztatową, cyfrową i użytkową). Tworzy abstrakcyjne kompozycje geometryczne. Jest także autorem realizacji ściennych, takich jak supraporty w Złotej Sali Muzeum Miasta Łodzi oraz w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina.
W twórczości artysty można wydzielić dwa okresy. Pierwszy okres charakteryzuje obecność prac, których kolorystyka jest zredukowana do czerni i bieli, z kolei faktura obrazów jest zbudowana ze złożonych faktur. Drugi okres cechuje powrót do barw i rezygnacja z organicznych kształtów.
Artysta jest cenionym twórcą w nurcie abstrakcji geometrycznej. Obrazy Gieragi cechuje nastrój spokoju i harmonii, które są wynikiem indywidualnego podejścia do form i dużej wrażliwości na światło i barwę. Malarz korzysta z subtelnych tonów, które poddaje gradacji lub zestawia z innymi barwami. Artysta stosując uproszczenia form i zróżnicowana gamę barwną osiąga w swoich obrazach wrażenie jednolitości, które wpływa na swoisty uniwersalizm jego prac.
Andrzej Gieraga - wystawy, wyróżnienia i kolekcje
Artysta brał udział w ponad 70 wystaw indywidualnych i w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Andrzej Gieraga wystawiał swoje prace m.in. w Szczecinie (1972, 1991), Zielonej Górze (1973, 1975, 1977, 1979), Łodzi (1975, 2004), Poznaniu (1978, 1984, 2004) i Warszawie (1977, 1987, 1989, 1999). Ponadto prace artysty brały udział w ekspozycjach za granicą w San Francisco (1973), Paryżu (1982), Neapolu (1986) i Kolonii (1986).
Malarz za swoja twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in. główną nagrodę na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin 1972), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na III Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Grafiki (Poznań 1973), nagrodę krytyki na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin 1974) i Nagrodę III stopnia Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej (1980). W 2012 roku malarz otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Prace Andrzeja Gieragi znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą. Obrazy artysty można znaleźć m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łódź i Muzeum Śląskim w Katowicach.
Andrzej Gieraga o twórczości
"Wolność i otwartość to warunki, dzięki którym może zaistnieć twórczość. Powstawanie sztuki jest procesem niezwykle delikatnym, nie poddającym się ani przewidywaniom, a tym bardziej sterowaniu. Artysta, w ramach swoich możliwości (talent, wyobraźnia, wrażliwość) ma swobodę wyboru własnej, tylko jemu najbliższej, formy wypowiedzi za pomocą środków wizualnych. Może wyrażać stosunek wobec natury świata poprzez nieskrępowana samodzielność myślenia, np. może ująć to: w formie klasycznego malarstwa albo za pomocą artystycznej groteski, karykatury lub ilustracji".
- Wywiad z prof. Andrzejem Gieragą [źródło: http://www.illustrateyourself.com/wywiad_g.html]
Przyjmujemy obrazy Andrzeja Gieragi na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Andrzeja Gieragi.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Andrzeja Gieragi, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Andrzeja Gieragi w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].