Oferta galeryjna
Tytuł: | Hucułka z koszykiem (przed 1917) |
Technika: | pastel, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 98 x 54 cm 111 x 68 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.śr.: "T. Axentowicz" Na odwrocie metka Magazynu Artystycznego i Salonu Obrazów Juliana Burofa w Warszawie z dnia 21 października 1916 roku z opisem obrazu oraz dwie nalepki Składu Farb i Przyborów Malarskich Juliana Burofa. Więcej o obrazie Teodora Axentowicza w przekrojowym artykule na blogu [ZOBACZ]OPIS PRACY: Wiele miejsca w malarstwie Teodora Axentowicza zajmowała tematyka huculska. W pracach podejmujących ten motyw artysta najczęściej ukazywał w ujęciu portretowym Hucułów na tle pokrytego śniegiem wycinka szkicowo zaznaczonego pejzażu. W prezentowanym obrazie dostrzegalna jest finezja Teodora Axentowicza w ukazywaniu światłocienia i subtelność, z którą przy zawężonej gamie barwnej oddawał poszczególne tonacje kolorystyczne ożywiając całość w tym przypadku czerwonawym akcentem chusty na głowie dziewczynki i haftów na jej ciemnym okryciu. Niezwykle istotnym i powszechnie stosowanym przez artystę zabiegiem było wykorzystywanie barwy podłoża do budowania kompozycji - tutaj jasnobrązowy kolor papieru delikatnie prześwituje w dolnych partiach ukazujących śnieg, wpływając tym samym na głębię przedstawienia, z kolei w górnej części pola obrazowego stanowi delikatne tło dla ledwie naszkicowanego krajobrazu z zaznaczonymi sylwetami huculskich chat. Znamienna dla Teodora Axentowicza płynna i ekspresyjna zarazem linia, za pomocą której nakreślono sylwetkę postaci i pejzaż w tle, potęguje nastrój melancholii i zawieszenia w czasie. Warto podkreślić trafność, z jaką malarz oddał charakter klimatu Huculszczyzny, a także cechy charakterystyczne fizjonomii i stroju jej mieszkanki. |
Tytuł: | Rudowłosa |
Wymiary: | 49,5 x 32,3 cm 65 x 47 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T Axentowicz" Na odwrocie fragment pieczęci krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Więcej o obrazie Teodora Axentowicza w przekrojowym artykule na blogu [ZOBACZ]OPIS PRACY: Kobiece portrety autorstwa Teodora Axentowicza są znane każdemu miłośnikowi polskiego malarstwa fin de siècle’u i dwudziestolecia międzywojennego. Artysta wypracował indywidualny kanon kobiecego piękna, który do dzisiaj zachwyca wielu odbiorców. Prezentowany obraz to wizerunek młodej kobiety. Popiersiowe ujęcie i jednolita barwa tła z delikatnie zaznaczonymi elementami zieleni łączą się w harmonijne i z pozoru łagodne w wyrazie przedstawienie. Jasna cera modelki, jej rude, spięte w luźny kok włosy, wąskie usta oraz duże, szeroko otwarte oczy i skierowany na wprost wzrok nadają portretowi pomnikowy, monumentalny charakter. Mimo pastelowej kolorystyki i delikatnej kobiecości obraz Teodora Axentowicza zawiera w sobie swego rodzaju nastrój tajemnicy i siłę zamkniętą w nieugiętym spojrzeniu sportretowanej. Sposób ukazania postaci przywodzi skojarzenia z motywem femme fatale, który był niezwykle popularny na przełomie XIX i XX wieku. |
Tytuł: | Pierwszy śnieg (1998) |
Technika: | pastel, gwasz, papier |
Wymiary: | 67 x 99,5 cm 75,5 x 108 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1998" OPIS PRACY: Wiktor Zin, poza tym, że znakomicie rysował architekturę, był również świetnym pejzażystą. W swoich pracach o tematyce krajobrazowej najczęściej wykorzystywał pastel, rzadziej akwarelę, a niekiedy łączył techniki - jak w prezentowanym obrazie - by podkreślić pewne elementy. Tutaj artysta pociągnął gwaszem miejsca, w których warstwa śniegu miała być najgrubsza. Oferowany wielkoformatowy obraz trafnie oddaje panoramę pola pokrytego pierwszym śniegiem, z widocznymi źdźbłami traw przebijającymi się przez tę delikatną pokrywę. Horyzontalny pejzaż z majaczącym w tle zagajnikiem i zarysami chat przecinają wertykalnie linie miedz oraz odciśnięty na świeżym śniegu ślad dwukołowego wozu. Warto zwrócić uwagę na wąską, działającą kojąco kolorystykę, zamkniętą właściwie w odcieniach błękitu, szarości i brązów, z mistrzowskim wykorzystaniem celowo prześwitującej między pastelem popielatej barwy papieru. Obraz Wiktora Zina "Pierwszy śnieg" (1998) stanowi malarską formę poetyckiego zachwytu nad polskim pejzażem. |
Tytuł: | Auguste Rodin (2020) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. "Fogtt 20" Opisany na odwrocie: "Fogtt | Auguste | Rodin | akryl" |
Tytuł: | Kobieta z hybrydą (2002) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 50 x 70 cm 76 x 94,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.g.: "FrStarowieyski | 1702" Do pracy dołączony dokument z galerii Artemis potwierdzający proweniencję obrazu bezpośrednio z pracowni Franciszka Starowieyskiego. OPIS PRACY: Franciszek Starowieyski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych, czerpał inspiracje ze sztuki secesji i surrealizmu, wypracowując ostatecznie zindywidualizowany styl malarski. W oferowanej pracy artysta zastosował wielokrotnie powracający w jego twórczości motyw sylwetki kobiety o pełnych kształtach, której towarzyszy surrealistyczne hybrydalne stworzenie. Postać widziana jest od tyłu i znajduje się blisko hybrydy mającej tułów konia (z fragmentami nasuwającymi skojarzenia raczej z umięśnionym ciałem lwa) i ptasią czaszkę w miejscu głowy. Całość wywiera na widzu silne wrażenie będące swoistą mieszanką zachwytu i niepokoju. W kompozycji został również zawarty tak znamienny dla malarstwa Franciszka Starowieyskiego erotyzm, przejawiający się nie tylko w samym ukazaniu kobiety w akcie, ale także w spleceniu nóg postaci i hybrydy. Obraz został wykonany za pomocą pewnych, energicznych, kotłujących się linii, które kształtują ekspresyjne sylwetki. Franciszek Starowieyski w tej swobodnej kompozycji zawarł szereg charakterystycznych dla swojego malarstwa środków - wyraźny kontur, zawężenie gamy barwnej do dwóch kontrastujących ze sobą kolorów, sugestywny światłocień, jak i skupienie się na pięknie ciała. Artysta antydatował swoje prace o 300 lat wstecz, w związku z czym pastel "Kobieta z hybrydą", który powstał na początku XXI wieku, został przez malarza opatrzony datą 1702. |
Tytuł: | The Woman Aflame (Kobieta w płomieniach) (1980) |
Technika: | brąz, edycja 117/350 |
Wymiary: | 84 x 24 x 34 cm |
Uwagi: | Sygnowany na górze podstawy: "Dali" Numerowany na górze podstawy: "175/350" Stempel odlewni na górze podstawy: "FONDERIA TESCONI | PIETRASANTI" Rzeźba posiada certyfikat autentyczności wystawiony przez The Salvador Dali Gallery. |
Tytuł: | Surrealistyczny anioł |
Technika: | brąz, edycja 1151/1500 |
Wymiary: | 56 x 23 x 12 cm |
Uwagi: | Sygnowana: "Dali" Opisana: "1151/1500" Rzeźba posiada notarialny certyfikat autentyczności z 1986 roku. Odlew wykonany za życia artysty we współpracy z Rudolfem Romem. OPIS PRACY: Prezentowana rzeźba przedstawia skrzydlatą postać anioła, z uabstrakcyjnioną głową w kształcie ostrosłupa i ażurowym tułowiem z centralnie umieszczonym otworem. Figura od pasa w dół została okryta swobodnie drapowaną szatą. Sylwetka postaci jest w swoim charakterze niezwykle delikatna i androgyniczna. Anioły niejednokrotnie powracały w twórczości Salvadora Dalego. Artysta jest autorem wielu rzeźbiarskich, ale także i dwuwymiarowych kompozycji, w których w twórczy sposób przetwarzał ten motyw. Praca "Surrealistyczny anioł" może być odczytywana z jednej strony jako artystyczna gra Salvadora Dalego z takimi przedstawieniami jak słynna antyczna rzeźba "Nike z Samotraki", z drugiej jednak ukazanie postaci z geometryczną trójkątną twarzą może być odczytywane jako nawiązanie do siły duchowej lub doskonałości, z kolei otwór w piersi można interpretować jako zabieg mający zachęcić odbiorcę do spojrzenia poza to, co materialne. Salvador Dali w oferowanej pracy zawarł w znamienny dla siebie sposób w pięknej, ale szokującej zarazem, formie wizualnej bogactwo treści. |
Tytuł: | Owoce na krześle |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 96,5 x 77,5 cm 100,5 x 82 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "T" Na odwrocie metka Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu z Wystawy Zbiorowej Wacława Taranczewskiego (listopad 1949) oraz fragment innej metki z opisem obrazu. |
Tytuł: | Pejzaż z drzewami i kościołem św. Józefa w Wadowicach |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 34 x 49 cm (w świetle passe-partout) 50,5 x 64,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "z. pronaszko" Opisany ołówkiem na odwrocie: "Z.E. Nr 5. Pejzaż z drzewami Zbigniew Pronaszko" OPIS PRACY: W dorobku Zbigniewa Pronaszki odnaleźć można wiele prac o charakterze pejzażowym, najczęściej ukazują one osadzone w letniej scenerii wiejskie krajobrazy. Warto zauważyć, że w pejzażach artysta chętnie wykorzystywał właśnie technikę akwareli. Prezentowana praca przedstawia kościół przy klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach, na co wskazują zarówno bryła budynku, jak i jej charakterystyczne otwory okienne. Widoki z Wadowic i okolic tego miasta wielokrotnie powracały w malarstwie Zbigniewa Pronaszki. W oferowanej akwareli formistyczne podejście do formy łączy się z subtelną gamą kolorystyczną. Na duże plamy barwne nałożone zostały drobne pociągnięcia pędzla. Zabieg ten buduje głębię i wpływa na walory dekoracyjne kompozycji. Artysta w znamienny dla siebie sposób przetworzył istniejącą przestrzeń w poetycki i pełen wyciszenia lokalny krajobraz. |
Tytuł: | Zamek Dunajec w Niedzicy |
Technika: | akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 33,5 x 48 cm (w świetle passe-partout) 59 x 72,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Jan Rubczak" |
Tytuł: | Kościół Dominikanów w Lublinie z teki "Lublin" (1918-1919) |
Technika: | litografia, papier chiński naklejony na karton, tektura |
Wymiary: | 34,5 x 25,5 cm (wymiary grafiki) 61 x 49 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d.: "LWyczół" |
Tytuł: | W kawiarni (2006) |
Technika: | 55 x 40 cm 65,5 x 50,5 cm (z oprawą) |
Wymiary: | olej, płótno |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "Pałka W. | 2006" OPIS PRACY: W malarstwie Witolda Pałki wielokrotnie powracały motywy z wieczornego życia towarzyskiego. Malarz szczególnie chętnie ukazywał pełne ludzi sale koncertowe i wnętrza kawiarni. Oferowana praca przedstawia kameralną scenę rodzajową, w której do siedzącego samotnie przy stoliku, palącego papierosa gentlemana zmierza szykownie ubrana kelnerka z tacą na dłoni. Ukazane wnętrze jest monumentalne i przepełnione nastrojem szlachetnej elegancji. Kompozycja obrazu wpływa na jego teatralny charakter, który stawia odbiorcę w pozycji widza swoistego malarskiego spektaklu, w którym ukazana scena może stanowić pole do różnorodnych interpretacji. Obraz jest utrzymany w charakterystycznej dla Witolda Pałki intensywnej tonacji barwnej, w której dominuje czerwień przełamana chłodem błękitu i zieleni. Praca jest namalowana z wykorzystaniem impastów, które wpływają na rozbudowaną fakturę i ekspresyjny charakter obrazu. |
Tytuł: | Kinkiet z motywem florystycznym |
Technika: | ceramika szkliwiona |
Wymiary: | 36,5 x 23,5 x 7,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany śr.d. monogramem "KB" |
Tytuł: | Martwa natura w zieleniach (1992) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 81 cm 112 x 93 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak 92." Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | MARTWA NATURA W ZIELENIACH’92 | 100 x 81 | 1992" Na odwrocie metka z indywidualnej wystawy Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (maj-czerwiec 1998). |
Tytuł: | Port Lligat (1998) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65 x 81 cm 76 x 92 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "TWallis-J. | 98" Opisany na odwrocie: "TERESA WALLIS-JONIAK | PORT LLIGAT | 1998" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Obraz reprodukowany w albumie Teresa Wallis-Joniak: malarstwo, katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 5 listopada - 28 listopada 1999, Kraków 1999, poz. 48 |
Tytuł: | Martwa natura w zieleni (1985) |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 38,4 x 50,4 cm 64 x 76 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Celina Styrylska" Opisany na odwrocie. |
Tytuł: | Martwa natura z butelką i trzema muszlami |
Technika: | tempera, papier |
Wymiary: | 39 x 57,3 cm 64 x 82,5 cm (z oprawą) |
Tytuł: | Ismena oswaja zwierzątko (1988) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 152 x 142,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "BBortnik 88" Opisany na odwrocie: "ISMENA OSWAJA ZWIERZĄTKO 1988 | 160 x 145"; "BOGUSŁAWA BORTNIK" |
Tytuł: | Sukienka (2006) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 33 x 41 cm 44.5 x 52,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Joanna Sierko | 434/2006" Opisany na odwrocie: "JOANNA SIERKO-FILIPOWSKA „SUKIENKA” 2006" |
Tytuł: | Rabin (1989) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 72 x 50 cm 92 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z. LACHUR" Opisany na odwrocie: "RABIN | 1989- | ZLachur" |
Tytuł: | Kościół Św. Kingi w Rajbrocie (1937) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65 x 55 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "ANTONI CHRZANOWSKI | KOŚCIÓŁ ŚW. KINGI RAJBROT 1937" |
Tytuł: | Nowy Targ (1949) |
Technika: | akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 46,3 x 33,6 cm 50,5 x 37,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "M.Stańko | 949" |
Tytuł: | Wesele krakowskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 69,5 cm 60 x 80 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "W. Borowicki" |
Tytuł: | Matka Boska z Dzieciątkiem (2001) |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 39 x 30 cm (w świetle oprawy) 47 x 37,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr.d.: "EPęksowa" Na odwrocie naklejka z opisem autorskim: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 2001 | „Matka Boska | z Dzieciątkiem”" |
Tytuł: | Matka Boska Karmiąca |
Wymiary: | 26 x 20 cm (w świetle oprawy) 33,5 x 27 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa „Matka Boska Karmiąca” | Zakopane" |
Tytuł: | Bukiet kwiatów polnych (1912) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 82 x 45 cm (w świetle oprawy) 107 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "Stanisław Fabijański | Kraków 1912" |
Tytuł: | Zestaw sześciu prac o tematyce portretowo-animalistycznej |
Technika: | pastel, akwarela, kredka, tusz, papier |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | Jerzy Panek, "Lew" (1945) Technika: tusz, papier | Wymiary: 22 x 31,5 cm Sygnowany i opisany ołówkiem l.d.: "Panek | 45 ASP" Widoczne drobne naderwania papieru przy krawędziach podłoża. Widoczne przetarganie papieru (ok. 3,5 cm) w środkowej części górnej krawędzi podłoża. Jerzy Panek, "Autoportret" Technika: tusz, papier | Wymiary: 20,5 x 15 cm Opisany kredką śr.g.: "19.VII." Widoczne przetarganie papieru (ok. 1 cm) przy lewej dolnej krawędzi podłoża. Jerzy Panek, "Portret w błękicie" (1973) Technika: akwarela, kredka, papier | Wymiary: 20,5 x 15 cm Datowany l.g.: "9.12.73." Jerzy Panek, "Portret" (1995) Technika: pastel, papier | Wymiary: 29,5 x 20,7 cm Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "Panek 95r" Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, SPIS 11.II.2001" Jerzy Panek, "Portret z fioletem" Technika: pastel, papier | Wymiary: 14 x 21 cm Sygnowany ołówkiem l.d.: "Panek" Jerzy Panek, "Mężczyzna" Technika: tusz, papier | Wymiary: 23,7 x 19,3 cm Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 1958/59, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW (BM)" PROWENIENCJA: - kolekcja Jerzego Panka, - kolekcja prywatna. |
Tytuł: | Zestaw pięciu rysunków |
Technika: | tusz, ołówek, papier |
Uwagi: | Jerzy Panek, "Portret mężczyzny" (1942) Technika: ołówek, papier | Wymiary: 28,5 x 20,5 cm Sygnowany i datowany p.d.: "Panek | 42" Jerzy Panek, "Akt stojący" Technika: ołówek, papier | Wymiary: 29,5 x 21 cm Sygnowany kredką l.d.: "Panek" Jerzy Panek, "Para" (1959) Technika: tusz, papier | Wymiary: 18,6 x 23,5 cm Datowany ołówkiem p.d.: "59" Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 1960, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW" Jerzy Panek, "Portret w swetrze" Technika: tusz, papier | Wymiary: 23,5 x 18,5 cm Opisany ołówkiem na odwrocie: "JERZY PANEK, 58/59, WŁASNOŚĆ SPADKOBIERCÓW (BM)" Jerzy Panek, "Koza" Technika: tusz, papier | Wymiary: 20 x 29,5 cm Opisany p.d.: "2.10." PROWENIENCJA: - kolekcja Jerzego Panka, - kolekcja prywatna. |
Tytuł: | Oferta galeryjna |
Technika: | Sprawdź pełną ofertę galeryjną ponad 300 prac artystów polskich |
Wymiary: | Sztuka dawna | sztuka współczesna |
Uwagi: | Zapoznaj się z pełną ofertą galeryjną na stronie Galerii Sztuki ATTIS [link] |
Tytuł: | Pies (1983) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 26,5 x 26,5 cm 36 x 36 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Kuskowski 83" Opisany na odwrocie: "St. Kuskowski 1983 | »PIES«" Na odwrocie dedykacja autorska. |